Proti prasečí chřipce se od ledna naočkují i silničáři nebo pošťáci

Praha - Proti prasečí chřipce se mají podle ministerstva zdravotnictví po 1. lednu začít očkovat i lidé důležití pro chod státu. Z nezbytných veřejných služeb se má očkovat na 150 tisíc lidí. Jmenné seznamy ale znají pouze zaměstnavatelé. Vakcínu mají dostat například dispečeři Českých drah, silničáři, lidé z vodáren, České pošty, ČEZu či vězeňské služby. Seznam podniků zajišťujících chod státu v době pandemie zpracovalo ministerstvo vnitra a hasiči ve spolupráci s jednotlivými ministerstvy. Děti, chronicky nemocní a zdravotníci se budou očkovat průběžně dál.

„Hasičský záchranný sbor sestavil seznam subjektů, pro které by měly být vakcíny určeny,“ řekl mluvčí hasičů Petr Kopáček. Konkrétní lidi si ale navrhovaly samy podniky. Mezi nezbytné veřejné služby patří například i zaměstnanci tepláren, telekomunikačních firem, policisté, hasiči nebo potravináři. Nechybí meteorologická služba, veterinární služba, Správa státních hmotných rezerv, Celní správa nebo správa důchodová.

V Česku se očkuje od konce listopadu. Přednost při očkování dostali pacienti s vážnými chronickými chorobami, které může virus H1N1 ohrozit nejvíce. Současně se očkovali zdravotníci, aby nepřenášeli případnou nákazu na pacienty. Od začátku prosince se rozjelo i očkování dětí. Lidé z klíčových profesí se podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně neočkovali dříve, aby nečerpali kapacitu vakcín chronickým pacientům. 

Seznam podniků je uveden na webu ministerstva zdravotnictví. Podle Sršně mohou zaměstnavatelé přímo kontaktovat vakcinační centrum a domluvit termín očkování i to, kolik lidí na vakcinaci pošlou.