Z polistopadových politiků je nejoblíbenější Havel, pohořel Gross

Praha - Po 20 letech od sametové revoluce hodnotí lidé z politiků a veřejně činných osobností nejpříznivěji působení bývalého prezidenta Václava Havla, naopak nejhůře expremiéra Stanislava Grosse. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Havlův přínos pro rozvoj ČR ocenily téměř tři čtvrtiny dotázaných, dvě třetiny hodnotily kladně působení prezidenta Václava Klause, zesnulého předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe a ombudsmana Otakara Motejla. Pro Grosse se vyslovila méně než čtvrtina respondentů.

Paroubek obsadil 15. místo, Topolánek skončil jedenadvacátý

Lidé vysoce hodnotili i přínos zesnulého ministra kultury Pavla Dostála, pro kterého se vyslovilo 61 procent dotázaných. Minimálně 50 procent dotázaných ocenilo působení bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, Bohuslava Sobotky (ČSSD), bývalého českého eurokomisaře Pavla Teličky, bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), bývalého premiéra za ČSSD Miloše Zemana a exministryně školství Petry Buzkové (ČSSD).

Předseda ČSSD Jiří Paroubek obsadil 15. místo se 45 procenty kladných hodnocení, předseda ODS Mirek Topolánek je na 21. místě s 36 procenty. Na konci pořadí se kromě Grosse, který získal 22 procent příznivých hodnocení, umístili ještě předseda poslední federální československé vlády Jan Stráský (24 procent), bývalý místopředseda vlády a pozdější ministr financí za ČSSD Pavel Mertlík (25 procent) a bývalý místopředseda vlády a ministr spravedlnosti Jan Kalvoda (ODA), který dostal 27 procent kladných hodnocení. Podle agentury však nepříznivé hodnocení těchto tří osobností částečně vyplývá i z toho, že si na ně značná část občanů už nepamatuje.

Průzkum se zabýval přínosem 28 českých politiků působících po listopadu 1989, agentura vybrala ty, kteří se v různých obdobích objevovali na předních místech v hodnocení popularity.

Přínos polistopadových politiků
Přínos polistopadových politiků