Debakl zelených karet - využilo je pouze 21 cizinců

Praha - Zelené karty, jejichž zavedení mělo od letošního ledna pomoci cizincům z vybraných států najít legální zaměstnání v Česku, v prvním roce po jejich zavedení využíval pouze zanedbatelný počet migrantů. Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí v listopadu pracovalo pouze 21 lidí vybavených těmito doklady; až do prázdnin zelenou kartu dokonce využíval jen jediný cizinec. Zelené karty představující pobytové a pracovní vízum v jediném dokumentu od ledna zavedla novela zákona o zaměstnanosti.

Práci na zelenou kartu v Česku nalezli především Ukrajinci, v listopadu jich s tímto dokladem pracovalo 12. Dále to byli občané USA a Srbska, z obou zemí šlo o čtyři lidi. Posledním cizincem se zelenou kartou byl občan Makedonie. Na zelené karty nyní v Česku pracují převážně muži; v listopadu jich statistiky zaznamenaly 15 oproti šesti ženám.

Stát zamýšlel prostřednictvím zelených karet přilákat do země zejména kvalifikované dělníky i vysokoškolsky vzdělané odborníky; tento záměr se však nenaplnil. Práci na zelené karty naopak našli zejména lidé s nízkou kvalifikací. „Zelené karty byly plánovány a koncipovány v době, kdy čeští zaměstnavatelé měli nedostatek pracovních sil a požadavek trhu práce byl usnadnit, urychlit a zjednodušit přístup občanům třetích zemí k zaměstnání v ČR,“ uvedla mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová. Původní záměry však zhatila současná hospodářská krize.

Zelené karty domácí zaměstnance o práci připravit nemohou. Cizinci se totiž mohou ucházet pouze o místa, která se nepodařilo po 30 dní obsadit zájemcem z ČR či zemí EU. Tyto pozice jsou uvedeny ve veřejném registru. Nyní databáze úřadů práce obsahuje přes 130 nabídek zaměstnavatelů, které obsahují přes 400 volných míst. Přestože zelené karty svůj zamýšlený smysl neplní, podle Filipové se zatím s ukončením projektu nepočítá; musel by se totiž opět změnit příslušný zákon.