Plán na rok 2010 - až 72 km nových dálnic

Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se chystá během příštího roku otevřít 72 kilometrů nových dálničních komunikací. Pokud vše půjde podle plánů, bude to druhý největší roční přírůstek české dálniční sítě. Více kilometrů se otevíralo již jen v roce 2006. Termíny však mohou ohrozit spory mezi ŘSD a ekology.

„V letních měsících zprovozníme jednu z nejvýznamnějších staveb uplynulých let - řidičům se otevře jižní část pražského okruhu, tedy 24 nových kilometrů, které propojí plzeňskou a brněnskou dálnici, a ulehčí tak dopravě v Praze,“ uvedl šéf komunikace Jan Hoření. 

Za výrazný posun ve výstavbě dálniční sítě označil také dokončení dálnice D1 na střední Moravě včetně křižovatky u Hulína, odkud bude pokračovat rychlostní silnice R55 do Otrokovic. Nové úseky přibudou také rychlostním silnicím R4 u Písku a R6 u Karlových Varů. 

Otazník visí nad dálnicí D8, která má propojit Prahu a Ústí nad Labem. Otevření posledního šestnáctikilometrového úseku přes České středohoří je plánováno na listopad příštího roku. Podle Hořeního však termín ohrožují spory s ekologickými organizacemi, neboť stavba prochází chráněným územím. „Ekologové soudně napadají každý vydaný dokument, který stavba potřebuje,“ řekl Hoření. 

V plánu na stříhání pásek pro příští rok nejsou pouze dálnice, ale také silnice první třídy. Na nové silniční obchvaty se mohou těšit například města Kolín a Nymburk a obce Česká Bělá a Líbeznice. 

Úseky dálničních komunikací, jejichž otevření se plánuje na rok 2010

R1 (pražský okruh) Lahovice – Slivenec
R1 (pražský okruh) Lahovice - Vestec
R1 (pražský okruh) Vestec - D18
R4 Mirotice - Třebkov
R6 Nové Sedlo - Jenišov
D1 Kroměříž východ – Říkovice
R55 Hulín - Skalka
D8 Lovosice - Řehlovice

ŘSD dostane příští rok od fondu dopravy zhruba 62 miliard korun, téměř všechny peníze jsou však určeny na rozestavěné stavby, údržbu a povinné platby dodavatelům. Velká část peněz pochází z unijních fondů a putuje na konkrétní projekty, podíl státního rozpočtu naopak klesá, a nové stavby se proto příští rok zahajovat nebudou. 

Úsek plánované přestavby D1
Úsek plánované přestavby D1