Až milion řidičů si příští rok musí vyměnit průkazy

Praha - Až milion českých šoférů si musí příští rok vyměnit zastaralý řidičský průkaz. Dokumentům, které úřady vydaly v rozmezí let 1994 až 2000, tedy před rokem 2001, totiž končí platnost. Kdo pojede od ledna 2011 s prošlým řidičským průkazem, může dostat až dvoutisícovou pokutu. Pokračuje tak komplexní obměna řidičských průkazů, kterou započala první etapa v roce 2007. Nyní se však bude mnohem více týkat osob v produktivním věku.

„Rozdíl oproti té první etapě, která byla v roce 2007, je v tom, že to již jsou lidé v produktivním věku, předtím to byli senioři,“ přiznal mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Podle vedoucího evidence řidičů Jana Žáka bude nutné dostavit se na příslušný úřad osobně nebo prostřednictvím zplnomocněné osoby, elektronické žádosti nebude vyhověno.

Na úřad je potřeba s sebou donést doklad totožnosti, řidičský průkaz, o jehož výměnu je žádáno, a jednu fotografii.

Pokud bude řidič v roce 2011 přistižen s neplatným průkazem, hrozí mu podle Hanzelky pokuta v možné výši až 2 000 korun. Od podání žádosti si na nový řidičský průkaz lidé počkají dohromady 20 dnů. Druhou možností je požadavek urychleného vyřízení během 5 dnů pod podmínkou zaplacení 500 korun.

Jízda bez průkazu již bude pouze přestupkem

Řízení bez řidičského průkazu je sice trestný čin, od začátku příštího roku už tomu ale tak nebude. Novela trestního zákona, která v lednu začne platit, bude tento skutek považovat pouze za přestupek. Ministerstvo spravedlnosti se ale hájí tím, že soudy byly vyřizováním podobných případů příliš zatíženy. K vyjmutí paragrafu došlo na podnět Legislativní rady vlády. Bez řidičského průkazu nejčastěji usedají za volant mladí lidé od 18 do 25 let.

Až padesátitisícová pokuta nebo zákaz řízení i na dva roky

Podobný názor mají i policisté, kteří ale navrhovali, aby za zločince byli považováni pouze lidé, kteří řidičský průkaz nikdy nevlastnili. Změna se nelíbí ani soudcům, kteří se bojí, že jim kvůli změně naopak práce přibude. Podle ministerstva spravedlnosti je kategorie přestupků dostatečná, protože hříšníka trestá bodový systém sedmi body. Podle oficiální statistiky ale ze všech dosud v Česku vybodovaných řidičů skoro čtvrtina nikdy nevlastnila řidičský průkaz, a proto jim následně správní úřady ani neměly co vzít. Nově by je takové případy měla odradit alespoň vysoká pokuta.

Průkazy vydané do roku 2001
Průkazy vydané do roku 2001