Sníh v Česku opět komplikoval dopravu

Praha - Husté sněžení zkomplikovalo dopravu na mnoha místech v České republice. V Karlovarském kraji napadlo do půlnoci místy až patnáct centimetrů sněhu. Teploty se v průběhu noci držely těsně pod nulou a meteorologové varovali před náledím. V ranních teplotách se sníh proměnil v déšť, teplota vystoupala lehce nad bod mrazu a po chemickém ošetření se na mnoha silnicích objevila sněhová břečka. To vše znepříjemňovalo pohyb po chodníku i jízdu řidičům na většině míst Plzeňského, Jihočeského, Ústeckého a Karlovarského kraje.

 V Karlovarském kraji sníh na silnicích dělal problémy kamionům

Řidiči kamionů jen obtížně zdolávali táhlé kopce v okolí Bečova a Lokte. Odtahové služby vyjížděly k drobným dopravním nehodám po celém regionu. Vážnější nehody však ze západu Čech hlášeny nejsou. Za posledních 24 hodin bylo v kraji pouze 10 hlášených nehod, což je obvyklý průměr. Silničáři přesto celou noc projížděli všechny důležité silniční tahy v kraji. Po půlnoci jejich práci zkomplikovala změna počasí. Husté sněžení vystřídal déšť, který odplavoval ze silnic sůl a voda tak místy namrzala.

Video Reportáž Antonína Bruštíka a Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Antonína Bruštíka a Zdeňka Soukupa

Silničáři se spoléhali na vydatné solení, a to i v ekologicky střežených místech regionu. V Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les je například možné solit pouze s povolením ministerstva životního prostředí. „Ta ledová vrstva byla už tak silná, že to ohrožovalo bezpečnost na těch komunikacích, takže jsme dostali svolení,“ řekl Josef Bulka z Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje.

Prognóza o ranních mrazech a náledí se v Karlovarském kraji nenaplnila docela. Oproti laickému názoru teploty klesaly pod nulu spíše v nižších polohách. Největší starosti na silnicích však dělala prochladná země a teplejší vzduch, tvoří se totiž mlha.

Sníh a ledovka komplikovaly situaci také na silnicích v Ústeckém kraji

U Malých Žernosek na Litoměřicku přehlédl maďarský řidič kamionu s granulovaným hnojivem, zřejmě kvůli silnému sněžení, zatáčku. Sjel do příkopu a převrátil se jen pár metrů od řeky Labe. Z nehody vyvázl bez zranění. Silnice mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem ale zůstala celou noc uzavřená.

Nehoda zablokovala silnici z Budějovic do Prachatic

Nehoda dvou osobních vozidel blízko Netolic zablokovala hlavní tah z Českých Budějovic do Prachatic. Nehoda se stala v jednom z nejnebezpečnějších úseků v jižních Čechách. Poměrně rychlá silnice v okolí Netolic velmi často namrzá. „Silnice ošetřena byla, ale tohle jsou nebezpečná místa, všude kolem rybníky a je tady větší vlhkost,“ přiznal Jiří Růžička ze Správy silnic a dálnic. Došlo ke zranění celkem 4 osob, jednoho muže transportoval vrtulník do českobudějovického traumacentra.

Následky nehody byly kolem 12:00 odklizeny. Příčinou srážky byla nepřiměřená rychlost spolu se špatným technickým stavem vozidla. Řidiči obou aut sice nejeli více než 90 kilometrů v hodině, srážka byla ale tak silná, že motor jednoho z aut skončil třicet metrů od silnice. Náledí se na jihu Čech v průběhu dne vyskytovalo pouze v oblasti Šumavy.

Auto na zledovatělé silnici
Auto na zledovatělé silnici
Více fotek
  • Auto na zledovatělé silnici autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1321/132063.jpg
  • Auta na zasněžené vozovce autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1317/131699.jpg
  • Zima autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1315/131463.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/163/16289.jpg
  • Vyšetřování nehody u Netolic autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1331/133084.jpg