Silnice si letos vyžádaly zatím 826 obětí

Praha - Na českých silnicích letos zemřelo nejméně lidí za posledních dvacet let. Předběžné policejní statistiky k 29. prosinci evidují 826 mrtvých. To je zhruba o 160 méně než loni. A čísla se nezhoršila ani po vánočních svátcích. Proti loňsku je pokles lidí, kteří nepřežili nehodu, šestnácti procentní. Nejčernějším letošním měsícem byl říjen. Podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila stojí za příznivými statistikami i ekonomická krize. Lidé šetří a více využívají hromadnou dopravu na místo osobních aut. Výraznou zásluhu připisuje Tržil rovněž změně stylu práce dopravní policie. Statistiky dopravní policie předběžně hlásí, že křivka smrti míří k naprostému rekordu, po loňských 992 obětech ke zhruba 840 mrtvým za celý rok 2009.

„Nešetřili jsme všechny banální nehody a díky tomu jsme posílili výkon v dohledu nad silničním provozem,“ vysvětlil Tržil pro ČT24. Vyzdvihl rovněž činnost médií, ať už šlo o kampaň za bezpečnou jízdu, či o informování o tom, na co se mají řidiči připravit. „Jestli se nám tento klesající trend podaří udržet, nevíme. V každém případě bychom chtěli, aby pokračoval,“ dodal Tržil. Uvedl, že letošní předběžný počet mrtvých je sice nízký, ale ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie stále vysoký.

Nemyslíš - zaplatíš bude i na Facebooku

Video Mrtvých ze silnic za rok 2009 zatím 826
video

Mrtvých ze silnic za rok 2009 zatím 826

Vysoké počty mrtvých chce snížit také ministerstvo dopravy pomocí kampaně Nemyslíš - zaplatíš, kterou před patnácti měsíci spustilo i na sociální síti Facebook. A stejně jako v zahraničí u podobných projektů zobrazená brutalita pravděpodobně účinkuje i v Česku: Projekt startoval v říjnu 2008, do roka ubylo meziročně mrtvých skoro o 140 a další ušetřené životy přibyly teď do 30. prosince.

„Ta čísla jsou samozřejmě relativně velmi potěšující. Meziročně ušetřených 160 lidských životů, to je slušná cifra. Máme však před sebou pro příští rok nesnadný úkol - tento stav přinejmenším udržet a ještě lépe dále snižovat,“ podotkl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Přičemž stát zatím zaplatil za kampaň Nemyslíš - zaplatíš 150 milionů korun. Velmi hrubý propočet tak podle Hanzelky ukazuje, že jeden ušetřený život nás přišel na 625 tisíc korun.

Představou ministerstva dopravy je, že od příštího roku by počet obětí neměl přesáhnout 650 lidí ročně.

Jeden lidský život - 10 milionů korun

Naproti tomu Centrum dopravního výzkumu nedávno propočítalo, o kolik stát průměrně přijde smrtí jednoho člověka. Propočet zahrnul například jeho uvažovaný příspěvek při průměrné délce života. A výsledek? Každá smrt rovná se zhruba minus deset milionů korun pro stát. Ani toto snížení však stále nestačí. V Evropě patří Češi k nejhorším řidičům - v přepočtu umírají dvaapulkrát víc než lidé v Nizozemsku nebo Velké Británii, nelichotivý žebříček spolu se Slováky a Poláky uzavírají.

Nejbezpečnější jsou v tuzemsku dálnice, které mají na svědomí jen zhruba tři procenta mrtvých, tj. asi 25 lidí. Nejvíc lidí v Česku umírá na silnicích druhé a třetí třídy. „V České republice jde o 106 nebo 107 mrtvých na milion, v celé Evropě se průměr pohybuje kolem osmdesáti mrtvých a v těch nejvyspělejších zemích se to číslo pohybuje kolem padesáti,“ vypočítává Pavel Kuchálik, mluvčí Ústředního automotoklubu ČR.

Nejhorším měsícem letošního roku byl říjen. Na silnicích vyhaslo 98 lidských životů. Naopak nejméně obětí nehod bylo v březnu, a to 46. Nejtragičtějším dnem na českých silnicích je podle statistik sobota, nejvíce bezpečno naopak bývá uprostřed týdne.

Oběti dopravních nehod v Česku tvoří dlouhodobě zhruba jedno procento ze všech za rok zemřelých - řádově o několik stovek lidí víc spáchá za rok sebevraždu, až 20násobně životů víc vezme za rok rakovina a až čtyřicetinásobně víc kardiovaskulární choroby.