Na Slovensku začalo fungovat mýtné

Bratislava/Košice - Na Slovensku od půlnoci funguje elektronické mýtné. Nový systém platí pro nákladní auta, kamiony a autobusy na dálnicích, rychlostních silnicích i silnicích I. třídy. Zavedení mýtného se nelíbí malým a středním dopravcům, kteří si stěžují na vysoké poplatky a údajnou nepřipravenost systému. Původně mělo fungovat mýtné od ledna 2009, kvůli nesrovnalostem ve výběrovém řízení se termín víckrát posunul. Elektronický systém založený na satelitní technologii vybudovala společnost SkyToll, která vyhrála tendr s nejvyšší nabídkou za zhruba 852 milionů eur (asi 22,5 miliardy Kč) po vyloučení ostatních uchazečů ze soutěže.

Společnost SkyToll ani mýtná policie pověřená dohledem nad všemi pravidly v první dny po spuštění systému potíže neočekává. Podle mediální zástupkyně společnosti SkyToll Lenky Lendacké se na hraničních přechodech netvoří žádné kolony a na silnicích jsou od půlnoci už i hlídky mýtné policie. „Za prvních 12 hodin od spuštění systému jsme nezaznamenali žádné problémy, mýtná policie neřešila ani žádný přestupek,“ doplnil ředitel mýtné policie Erik Dóczi.

I díky dnešnímu státnímu svátku se na hraničních přechodech podle tajemníka slovenského sdružení silničních dopravců Česmad Pavla Reicha netvoří fronty kamionů, které by se chtěly zaregistrovat do systému.

Do systému se zaregistrovalo více než 58 000 vozidel, SkyToll už dříve odhadl, že pro bezproblémový start systému je potřeba asi 60 000 registrovaných aut.

Na pondělí 4. ledna však naplánovali protest proti mýtu především malí a střední přepravci. Tvrdí totiž, že se jim výrazně zvýší náklady, v některých případech se prý nevyhnou likvidaci. Chtějí proto přijet se svými vozidly na benzínové pumpy, kde by se podle neoficiálních informací mohli pokusit brzdit běžný provoz.

Elektronické mýto budou od ledna na dálnicích, rychlostních komunikacích i vybraných silnicích první třídy platit všechna vozidla nad 3,5 tuny. Kilometr jízdy na těchto úsecích vyjde dopravce, kteří budou mít povinnost mýto platit, od 6,3 centu (1,66 Kč) do 20,9 centu bez daně z přidané hodnoty podle typu silnice a kategorie vozidla. Důležitá bude kromě hmotnosti i emisní třída vozidla, která určuje, do jaké míry znečišťuje životní prostředí. Na autobusové přepravce se bude oproti původním návrhům mýtného vztahovat zvýhodněná sazba.