Při každé kontrole se řidiči musí podrobit i dechové zkoušce

Praha - Dopravní policisté chtějí předejít vysokému počtu nehod pod vlivem alkoholu, a proto se při každé běžné dopravní kontrole ode dneška budou muset řidiči podrobit dechové zkoušce. Za odmítnutí dechové zkoušky hrozí pokuta až 50 000 korun a zákaz řízení až na dva roky. Jízdu pod vlivem alkoholu a drog budou moci soudy trestat až ročním vězením, při opakování deliktu může jít hříšník za mříže až na tři roky. Dneškem také přestává být řízení bez řidičského oprávnění trestným činem, a stává se tak přestupkem.

Pokud je dechová zkouška pozitivní, čeká řidiče odborné měření, jehož výsledek je už možné použít jako důkaz u soudu. Řidiči už tedy nemusí podstoupit odběr krve.

Jen od ledna do konce října loňského roku evidovali dopravní policisté 73 smrtelných nehod pod vlivem alkoholu. Předloni se jich za stejné období stalo 34. Například během loňského listopadu si pak do statistik připsali policisté dalších deset mrtvých pod vlivem alkoholu.

Řízení bez řidičáku přestává být ode dneška trestným činem a stává se přestupkem. Provinilec zaplatí pokutu až do výše 50 000 korun. Nový trestní zákon zároveň zpřísňuje tresty pro řidiče, například když ujedou od nehody či neposkytnou pomoc při kolizi.

Řidiči s průkazy vydanými v letech 1994 až 2000 by měli stihnout jejich výměnu do konce letošního roku. Podle údajů ministerstva dopravy je takových řidičských průkazů určených k výměně ještě 980 000.