Dopravu v Česku komplikuje sníh. D8 nebezpečná v úseku přes Krušné hory

Praha - Dopravu v Česku komplikuje sněžení. Nebezpečná je například dálnice D8 v úseku přes Krušné hory. Přívaly nového sněhu a snížená viditelnost výrazněji ztěžují jízdu na severní Moravě. Problémy jsou hlášeny také z ostatních míst republiky, řidiči by proto měli být obezřetní. Novou sněhovou nadílku hlásí prakticky všechny okresy Moravskoslezského kraje, kvůli sněžení je v některých oblastech snížená viditelnost. Dálnice D1 je sjízdná se zvýšenou opatrností. Zbytky rozbředlého sněhu pokrývají i rychlostní komunikaci R56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem.

Jízdu se zvýšenou opatrností doporučují také silničáři ze Zlínského kraje. Řidiči by si měli dávat pozor zejména na Vsetínsku. Na silnicích ošetřovaných chemicky tam leží od středních poloh až čtyřcentimetrová vrstva sněhu.

Na mnohých silnicích v Olomouckém kraji ztěžuje jízdu rozbředlý sníh či ujetá sněhová vrstva. Na Šumpersku se navíc tvoří v některých úsecích sněhové jazyky.

Nový sníh hlásí i Vysočina, zejména na Žďársku musejí řidiči počítat s tvorbou jazyků. Na Havlíčkobrodsku a Třebíčsku komplikuje dopravu silný nárazový vítr. Dálnice D1 je na Vysočině po chemickém ošetření mokrá a sjízdná bez omezení. Místy se vyskytují sněhové přeháňky.

Několik centimetrů sněhu napadlo v noci na dnešek také v Pardubickém kraji, nejvíce na Hlinecku a Žamberecku. Ve vyšších polohách Lanškrounska hrozí sněhové jazyky, na mnoha silnicích leží rozbředlý sníh. V sousedním hradeckém regionu leží zbytky rozbředlého sněhu na vozovkách na Trutnovsku a Rychnovsku. Na Jičínsku silnice nižších tříd pokrývá ujetá vrstva sněhu. Sněhové přeháňky byly ráno na Náchodsku a Rychnovsku.

Je nutné počítat s rozdílným povrchem vozovek

Na vedlejších silničních tazích v jihočeské části Šumavy leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu krytá posypem, řidiči vracející se z dovolené musejí počítat s pomalejší jízdou. Odpoledne má mrznout a sněžit. Nutné je počítat s rozdílným povrchem vozovek. Na Českobudějovicku jsou silnice první třídy vymrzlé a suché, na Strakonicku na nich místy leží rozbředlý sníh, jinde jsou mokré. Nejvyšší mráz dnes ráno naměřili v meteorologické stanici na Churáňově - více než minus devět stupňů Celsia. Obdobnou teplotu vykázali v jindy teplejších Českých Budějovicích.

Pokračující sněžení hlásí Ústecký kraj, některé silnice tam mohou kvůli nízkým teplotám namrzat. Silničáři upozorňují na nebezpečí smyku na dálnici D8. Naopak v Libereckém kraji se po sobotním sněžení situace uklidnila. Hlavní tahy jsou většinou holé a mokré, místy ale mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu.

V Praze jsou hlavní tahy se zvýšenou opatrností sjízdné

Ve středních Čechách nabádají cestáři k opatrnosti zejména na silnicích druhé a třetí třídy na Berounsku a Příbramsku, kde může komplikovat jízdu vrstva uježděného sněhu krytá posypem. Obezřetní by měli být motoristé také na dálnici D8, kde leží na vozovce zbytky rozbředlého sněhu. V Praze jsou hlavní tahy sjízdné se zvýšenou opatrností. Všechny komunikace silničáři chemicky upravili již v sobotu, dnes zatím nasadili techniku pouze na silnice první třídy.

V Plzeňském a Karlovarském kraji jsou vozovky sjízdné. Zbytky sněhu zůstávají pouze na silnicích třetí třídy zejména ve vyšších polohách, kde je silničáři sypou drtí. Dálnice a silnice první a druhé třídy jsou po chemickém posypu holé a mokré a neměly by během dne namrzat. V noci sněžilo jen místy a mírně.