Lékaři volí místo drahých atestací v Česku práci v cizině

Praha - I když mají mladí doktoři před jménem titul MUDr., nemohou samostatně léčit. Nejdříve totiž musí složit atestaci. Příprava na zkoušku ale stojí desetitisíce a trvá několik let. Navíc se neustále mění podmínky vzdělávacích programů. Absolventi proto raději odcházejí do zahraničí. Česká lékařská komora nyní chystá návrh, který by složitou situaci postgraduálního vzdělávání vyřešil.

Česká lékařská komora vymýšlí revoluci v postgraduálním vzdělávání. Chystá přípravné kurzy k atestaci pouze na pracovištích garantovaných vysokými školami, s programem vytvořeným odborníky z praxe, který by byl financován efektivněji. „Lékaři by dopředu věděli, kdy se dostaví ke které zkoušce, jak budou pracovat, kdy budou moct sloužit, kdy s dozorem, kdy se stanou plně vzdělanými,“ vysvětluje předseda Vědecké rady České lékařské komory Aleš Herman.

Cena atestace jde neustále nahoru

Mladí doktoři v současnosti řeší spoustu problémů. K atestaci musí projít nezbytnými kurzy, které se neustále mění a jejichž ceny od poloviny roku prudce stouply, jak dokládá lékař před atestací z iniciativy Mladí doktoři Tomáš Kocourek: „Jednodenní kurz vyšel na 300 korun. Od července je ale průměrná cena dne na akreditovaném pracovišti zhruba 1000 korun.“

S placením mají pomoct rezidenční místa, která stát dotuje. Jenže každý obor má jinou výši příspěvku. Zatímco u praktických lékařů je to kolem 29 000 měsíčně, jiné obory jako třeba interna nebo gynekologie jsou na tom mnohem hůře.

„Ministerstvo vypsalo 750 rezidenčních míst, přičemž 450 z nich je podpořeno pouze částkou 30 000 korun na celou dobu vzdělávání, což vyhází na 600 korun měsíčně,“ argumentuje předseda České lékařské komory Milan Kubek. Podle nastupujících doktorů ale tyto prostředy nestačí na slušný život, kterým by se dala zajistit rodina.

Atestace jako systém spolufinancování

„Nejedná se o stoprocentní pokrytí nákladů, je to systém spolufinancování, a to i z důvodů motivace,“ míní však mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Kurzy tak zdravotnická zařízení pomáhají zaplatit výměnou za úpis, že u nich doktor zůstane pět let po atestaci. „Pokud náklady překročí částku, kterou stanovuje legislativa, pak se nám lékaři upisují,“ říká náměstkyně ředitele Fakultní nemocnice Brno Erna Mičudová.

Jestliže ale chce lékař z daného zařízení odejít dříve, musí se vyplatit. „Musí zaplatit i poměrnou část nedodržené doby. Může to být i v řádu statisíců,“ uvádí ředitel Nemocnice Stod Vlastimil Bureš.

Mladí doktoři raději odchází za lepšími podmínkami do zahraničí

Přitom nezávislost rovná se zaplacení atestace z vlastního. Příprava třeba pro úrazovou chirurgii ale vyjde na téměř čtvrt milionu. Nevyhovující situaci řeší mladí doktoři po svém, a to odchodem.

Každý rok odchází do ciziny zhruba 200 absolventů lékařských fakult. Nejčastěji míří do Německa nebo Velké Británie. Zde dostanou pětkrát vyšší plat a přípravu k atestaci jim bez dalších podmínek platí zdravotnická zařízení.

Mladá lékařka
Mladá lékařka
Více fotek
  • Mladá lékařka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1335/133483.jpg
  • 3. lékařská fakulta autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1335/133485.jpg