Klaus: Zákony, které zvýší schodek rozpočtu, nepodepíšu

Lány - Prezident Václav Klaus se dnes sešel u tradičního novoročního oběda na zámku v Lánech s premiérem Janem Fischerem. Státníci hovořili o zadlužování státního hospodářství nebo o sněmovních volbách. Klaus mimo jiné uvedl, že žádné zákony, které by zvyšovaly schodek rozpočtu pro rok 2010, nepodepíše a vrátí je zpět do Poslanecké sněmovny. Konkrétní termín voleb prezident zatím oznámit nehodlá. Vyhlásí je ale pravděpodobně v nejzazším možném termínu, tedy 28. a 29. května. Oběda se zúčastnily rovněž manželky hlavy státu a předsedy vlády Livia Klausová a Dana Fischerová, která manželce prezidenta přinesla jako dárek historickou panenku. K obědu se podávala plněná šunková rolka, hovězí vývar s játrovými knedlíčky a srnčí kýta na smetaně.

Stát má letos hospodařit se schodkem asi 163 miliard korun, což je podle obou politiků hrozivé. Vyzvali proto k tomu, aby se státní rozpočet už dále nedemontoval. Jakékoliv další zásahy do rozpočtu jsou pro Fischera podle jeho slov nepřijatelné a velmi nebezpečné: „Bylo by naprosto šílené, kdybychom zase cílili k takovému podílu deficitu na HDP, jako byl v roce 2009.“ Ve sněmovně jsou ale další návrhy ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, které by jej podle Fischera prohloubily o dalších 13 až 14 miliard korun. Ve sněmovně budou s největší pravděpodobností schváleny.

Václav Klaus:

0„Ten deficit už je dnes naprosto nepřijatelný. Není možné ho posunout ani o milimetr dále… Avizuji, že jakýkoli zákon, který bych dostal do ruky, který by zvyšoval deficit rozpočtu na rok 2010, já v žádném případě nepodepíšu.“

Video Reportáž Olgy Málkové
video

Reportáž Olgy Málkové

Rozhodnutí prezidenta přivítal předseda ODS Mirek Topolánek. Klaus ale podle něj nemá takovou sílu, aby zvrátil „dnešní rozhazovačnou koalici ve sněmovně“. Levice má ve sněmovně sílu překonat i tato veta. „Už se nejednou stalo, že prezident nepodepsal nějaký zákon. Naposledy to byl zákon o podpoře hospodářského růstu, kde se prezidentovi nelíbilo šrotovné, tak zákon nepodepsal. Vrátil ho do Poslanecké sněmovny a ta prezidenta přehlasovala,“ připomněla analytička ČT Libuše Bautzová.

Deficit rozpočtu proto bude podle Klause hlavním tématem jeho schůzek s předsedy ODS a ČSSD, jednat s nimi také chce o další podpoře Fischerově vládě: „Budu apelovat na předsedy obou parlamentních stran, aby se nepokoušeli využít předvolební kampaně k nesmyslným, nerealistickým slibům, které budou nesplatitelné v budoucnosti.“ S Topolánkem se sejde na Hradě už ve středu, s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem příští pondělí.

Klaus se vyjádřil i k termínu voleb do Poslanecké sněmovny. Konkrétní datum neuvedl, není ale podle něj důvod volby postupně posunovat více do zimních měsíců. Hlasování se musí konat v měsíci před koncem volebního období. To v případě současné sněmovny skončí 3. června. Vzhledem k tomu, že volebními dny jsou pátek a sobota, je nejzazším termínem hlasování poslední květnový víkend. „Václav Klaus vždy ví, co dělá a proč to dělá,“ komentoval Topolánek prezidentův záměr. Šéf ODS se stále přiklání k dřívějšímu termínu voleb 14. a 15. května. Fischerův kabinet by podle něj neměl vládnout déle, než je nezbytně nutné.

Klaus se s Fischerem sešel i po Vánocích v Krkonoších. Politiku ale prý neřešili. Prezident pochválil Fischerův kabinet v novoročním projevu. Zvládá podle něj úkoly lépe, než se všeobecně předpokládalo. V následujících dnech se prezident rovněž setká s předsedy obou parlamentních komor Přemyslem Sobotkou (ODS) a Miloslavem Vlčkem (ČSSD).

Letos již premiér mohl přivést manželku

Před rokem Klaus obědval v Lánech s tehdejším premiérem Topolánkem. Hovořili o českém předsednictví EU i o tehdy napjaté situaci v pásmu Gazy. Topolánek prý hovořil o chystaných změnách ve svém kabinetu, kterému ale na jaře sněmovna vyslovila nedůvěru. V uplynulých dvou letech se novoroční obědy prezidenta s premiérem obešly bez manželek obou politiků. Topolánek, jenž se nyní bude rozvádět s manželkou Pavlou, žije již delší dobu s partnerkou, místopředsedkyní sněmovny Lucií Talmanovou (ODS). Podle pravidel protokolu tehdy nebylo možné, aby s ním přišla.

Václav Klaus
Václav Klaus
Více fotek
  • Václav Klaus autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1303/130280.jpg
  • Jan Fischer a Václav Klaus s manželkami autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1337/133624.jpg
  • Klaus a Fischer ve Špindlerově Mlýně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1329/132886.jpg