Falšování titulů je dnes skoro běžnou věcí

Praha – Po České republice se pohybuje stále více lidí, kteří svůj doktorský titul (Dr.) nedostali od školy akreditované ministerstvem školství. Zkratka (Dr.) tak ztrácí kredit a u některých lidí tak nemusí mít povahu vysokoškolského titulu. Doktorát se obecně považuje za nejvyšší stupeň vysokoškolského vzdělání, jeho nositelé tak velmi snadno klamou své okolí. Doktorské tituly donedávna nabízela soukromá instituce, kterou vede advokát Luděk Lisse, Ústav práva a právní vědy. Instituce se považuje za prestižní školu, výuku v oboru „právník“ jí však povolilo jen ministerstvo vnitra. Informovala o tom Mladá fronta Dnes.

MF Dnes z nabídkového letáku doktorského studia zmíněné instituce zjistila, že pro zisk titulu „doctorus“ stačí složit závěrečnou zkoušku a napsat práci s pětatřiceti stranami textu. V podmínkách na letáku je dále připsáno, že uvedený titul nemá nic společného s akademickým titulem podle vysokoškolského zákona. Ústav ho uděluje jako jakýsi soukromý titul. Doktorské studium už instituce nenabízí, přičemž Lisse odmítá, že by to mělo nějakou souvislost s plzeňskými právy.

Členka akreditační komise posuzující kvalitu vysokých škol Vladimíra Dvořáková považuje Lisseho titul Dr. za minimálně zavádějící, ne-li za podvod. „Nikdo si prostě nemůže vymyslet nějaký soukromý titul a pak ho veřejně uvádět. Je potřeba prověřit, jak jim mohlo dát ministerstvo vnitra akreditaci, když podávají takhle zavádějící informace,“ dodala.

V Německu se jde za zneužívání titulů do vězení

V Česku se dnes titul Dr. před jménem nepoužívá, nicméně přesto jej někteří lidé mají, protože byl udělován v polovině 90. let a měl statut akademicko-vědeckého titulu. Titul Dr. se v současné době za standardní studium na úrovni českého Ph.D. uděluje například v Německu. Před jméno si ho píše třeba kancléřka Angela Merkelová. Právě v Německu je zneužívání akademických titulů trestné se sazbou až jeden rok vězení.

Ústav práva a právní vědy nabízí manažerské studium MBA formou e-learningu, tedy na dálku prostřednictvím počítače. To není nijak zakázané, ale u České asociace MBA škol podobná metoda budí pochyby.

Právnická fakulta v Plzni
Právnická fakulta v Plzni