Podfuk na Facebooku: Ze soutěže o mobil se vyklubal fanklub Paroubka

Praha - Na sociální síti Facebook se objevila skupina Mladí lidé volí Jiřího Paroubka, která má přes 70 tisíc příznivců. Lidé se do ní ale nehlásili z lásky k šéfovi ČSSD, ale protože název skupiny původně sliboval, že jakmile bude mít skupina 99 999 členů, deset z nich získá luxusní mobilní telefon. Nyní je řada z nich znechucena a skupinu opouštějí. Ať už za tím stojí stratég a poradce ČSSD Petr Dimun nebo kdokoli jiný, je jasné, že se Facebook stává místem tvrdých politických střetů.

Kdo za vznikem a přejmenováním skupiny stojí, není jasné. U jména zakladatele bylo uvedeno jméno Roman Filip. Dimun svoji účast na nahánění příznivců podvodným způsobem odmítl a nepřímo obvinil místopředsedu ODS a bývalého ministra vnitra Ivana Langera. Napálení lidé jsou však převážně naštvaní, že se politika dostává všude a skupinu opouštějí - nezřídka i do protestní skupiny Mladí lidé nevolí Paroubka.

Sociální demokracie má na Facebooku vlastní stránku. Oslovovat voliče výrazněji na internetu, včetně právě sociálních sítí, se rozhodla poté, co si mladí jejich prostřednictvím domlouvali známé vajíčkové útoky na předvolební akce ČSSD. Často se uchýlila i ke guerillovým formám marketingu, například spustila sarkastickou stránku o ustavujícím sjezdu ČSSD. Aktivní jsou na sociálních sítích i další strany, nejvíce příznivců v oficiální skupině strany na Facebooku má zřejmě TOP 09.

Facebook je největší internetovou sociální sítí na světě, má více než 250 milionů registrovaných uživatelů, mezi kterými jsou jak jednotlivci, tak třeba sportovní kluby nebo nejrůznější organizace. Prostřednictvím tohoto serveru lidé v Česku organizovali vedle vajíčkových útoků na Paroubka také demonstrace za novou budovu Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického nebo protesty proti státním maturitám.