V Ostravě se platí za dálnici, známky budou nutné i v Brně a Praze

Ostrava – Od počátku roku musí mít auta, která jedou po ostravském úseku dálnice D1, dálniční známku. Ministerstvo dopravy neudělilo Ostravě výjimku osvobozující řidiče od placení na městské autostrádě. Moravskoslezský kraj a ostravský magistrát ovšem upozornily, že se budou o zavedení výjimky nadále snažit. Ministerstvo ovšem avizovalo docela opačné plány – po Ostravě chce totiž zpoplatnit dálniční úseky i ve zbylých dvou městech, kde se zatím za cestování po autostrádě platit nemusí – Brně a Praze.

Severomoravská část dálnice D1 je od podzimu napojena na zbytek české dálniční sítě. Dokud byl úsek izolovaný, byl pro řidiče osobních aut zadarmo. Zavedení poplatků se tak řadě lidí nelíbí, neboť dálnici používají pouze k jízdám po městě a nejbližším okolí.

Především pro ně chce vedení Moravskoslezského kraje i samotné Ostravy získat pro Ostravu výjimku, která by zpoplatnění dálnice na území města zrušila. „Dálnice uprostřed města slouží i pro vnitroměstskou dopravu – není to doprava tranzitní,“ upozornil náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák.

Video Reportáž Aleše Gongola
video

Reportáž Aleše Gongola

Během roku bude navíc dálnice v Ostravě sloužit nejen jako zkratka, ale také jako objížďka. Rekonstruovat se totiž budou Svinovské mosty, které jsou podle Nováka dopravně nejvytíženějším místem v celém moravskoslezském regionu. „Dojde ke značnému přetížení křižovatky u Vodárny a dálnice je jedním z možných únikových směrů, kde by ostravští řidiči mohli jezdit,“ uvedl.

Dálniční známky jsou povinné, policisté ale zatím řidiče, které bez nich v Ostravě na D1 přistihnou, většinou nepokutují. „První měsíc budeme tolerantnější a budeme přistupovat spíše k preventivnímu řešení tohoto přestupku,“ uvedl velitel ostravské dálniční policie Jiří Pátra. Upozornil ovšem, že řidiči, který na dálnici najede bez známky, hrozí až pětitisícová pokuta.

Žádost o výjimku pro Ostravu zůstane zřejmě nevyslyšena. Ministerstvo dopravy totiž chce, aby se v budoucnosti platilo na všech úsecích dálnic a připravuje jejich zpoplatnění i v Praze a Brně. V hlavním městě chce dálniční úseky zpoplatnit letos v létě po otevření jihozápadní části vnějšího okruhu, v jihomoravské metropoli mají být známky povinné od okamžiku, kdy bude městský úsek dálnice D1 rozšířen ze čtyř na šest pruhů.

Jediným úsekem moravskoslezské části dálnice D1, kde mohou i v letošním roce jezdit řidiči zadarmo, tak zůstává 18 kilometrů mezi Bělotínem a Hladkými Životicemi. Až do srpna tu totiž kvůli dokončovacím prácím musí řidiči jezdit pomalu, k dispozici navíc mají pouze jednu polovinu dálnice.