Dělnickou stranu bude u soudu o jejím bytí hájit Vandas

Brno - Dělnickou stranu (DS) bude v řízení o návrhu na její rozpuštění před Nejvyšším správním soudem (NSS) hájit předseda Tomáš Vandas. Strana nepředložila žádné zvláštní návrhy na provedení důkazů. Vládě podle Vandase znovu chybí argumenty pro rozpuštění DS. První kolo jednání začne před zvláštním sedmičlenným senátem přesně za týden. Vládu zastupuje právník Tomáš Sokol. Soud nechystá žádná zvláštní bezpečnostní opatření.

O návrhu na rozpuštění Dělnické strany bude soud jednat už podruhé. První návrh ale soudci vloni zamítli kvůli nedostatku důkazů. Tentokrát vláda předkládá mnohem rozsáhlejší podklady s desítkami důkazů a rozšířenou argumentací. Soud zatím svolal na příští týden čtyři jednání od pondělka do čtvrtka. Není zřejmé, zda verdikt padne již ve čtvrtek.

Podle Vandase přijedou Dělnickou stranu k soudu v pondělí podpořit její příznivci. „Lze očekávat, že kdo bude mít volno, přijede se podívat. Oficiálně ale nic svolávat nebudeme,“ řekl Vandas. Vyšší účast očekává v den vyhlášení rozhodnutí. Soud na jednání o Dělnické straně nepřipravuje žádná zvláštní bezpečnostní opatření. Pořádek před soudní budovou na Moravském náměstí ohlídá policie.

Jednací síň správního soudu má asi 50 míst. Novináři si musejí místa rezervovat. Zbytek NSS nabídne veřejnosti. Vloni jednací místnost zaplnili především příznivci Dělnické strany, kteří se hlasitě projevovali.

Krajně pravicová Dělnická strana podle vládního návrhu cíleně vyvolává napětí ve společnosti, soustavně uráží menšiny a bezprostředně ohrožuje demokracii. Její rozpuštění je podle vlády nezbytné i přesto, že strana zatím nemá velkou voličskou podporu. Vládní návrh podrobně rozebírá činnost strany, popisuje její akce i kariéry a veřejné projevy jejích členů a představitelů.

Dělnická strana tvrdí, že návrh na rozpuštění je účelový a nepravdivý. Vládě se prý nepodařilo prokázat svá tvrzení o spojitosti strany s neonacisty a nebezpečnosti pro demokracii. Podle Dělnické strany by měl NSS návrh znovu zamítnout.