Padesátku na magistrále už překročilo 72 řidičů

Praha - Během prvních třech dnů letošního roku překročilo padesátku na magistrále už 72 řidičů tam, kde toto omezení nově platí od počátku roku, informovala o tom tisková mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Překračování rychlosti na těchto úsecích severojižní magistrály nebo na Jižní spojce policie dokumentuje, ale řidiče nezastavuje. Pošle jim později předvolání. Dopady opatření se prý budou vyhodnocovat až koncem týdne. Omezení se zavedlo ve snaze snížit hluk.

Rychlost na hlavních tazích metropole je ze zákona stanovena na 50 kilometrů za hodinu, magistrát ji ale dopravními značkami zvýšil většinou na 70 kilometrů. V noci můžou řidiči jezdit až o 30 kilometrů rychleji.

Nové úseky s rychlostí 50 km/h

  • 5. května v úseku Jižní spojka – Boženy Němcové
  • Cínovecká v úseku Kostelecká – MÚK Letňany (Veselská)
  • Jižní spojka v úseku Vrbova – Chodovská
  • Spořilovská v úseku Brněnská – Jižní spojka
  • Lipská v úseku Za Teplárnou – Evropská
  • Jižní spojka v úseku Barrandovský most – Vrbova (u ul. Na Mlejnku)

„Upozorňujeme důrazně všechny řidiče, aby s touto změnou počítali a nejezdili tzv. po paměti. Žádné přestupkové jednání tolerováno nebude, ani být nemůže,“ uvedla Miklíková. To například znamená, že překročí-li řidič stanovenou rychlost o méně než 20 km/h v obci nebo méně než 30 km/h mimo obec, zaplatí pokutu jeden tisíc korun a přijde o 2 body. V případě, že pojede ještě rychleji, může zaplatit v blokovém řízení až tři tisíce korun a bodů mu bude vymazáno celkem 5.

Plán na snížení hluku v hlavním městě magistrát představil letos v září. Kromě omezení rychlosti na důležitých dopravních tepnách chce nadměrnou hlučnost zmenšit vybudováním protihlukových stěn nebo úpravou povrchů vozovek. Pokud se uskuteční všechna plánovaná opatření, magistrát za ně zaplatí v několika příštích letech asi 1,5 miliardy korun.

Nadměrným hlukem trpí mnoho Pražanů, především těch, kteří bydlí kolem frekventovaných silnic nebo tramvajových tratí. Obyvatelé okolí severojižní magistrály se proto obrátili na soud, který loni Praze přikázal, aby snížila hladinu hluku v bytech na 45 decibelů ve dne a 35 decibelů po 22:00.

Dopravní značka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24