Talentované děti mohou do školy dřív

Praha – Pro mimořádně nadané děti, kterých je v české populaci zhruba 3 až 4 procenta, neplatí při letošních zápisech k docházce na základní školu povinnost dosažení šesti let věku při nástupu do školy. Rodiče musejí doložit potvrzení od odborníků ze školské poradny a od lékaře, že právě jejich dítě je mimořádně talentovaný jedinec, který školní docházku skutečně zvládne. Hranici šesti let navíc musí takové dítě dosáhnout do konce června od zápisu následujícího roku, čímž se o půl roku posouvá dosavadní povolený limit.

Podle psychologa Petra Klímy využije této možnosti jen minimum rodičů. „Vypovídá to o tom, že čeští rodiče spíše odkládají školní docházku, protože prožili normalizační školství a dělají vše, aby jejich dítě šlo do školy co nejpozději,“ vysvětlil Klíma ve Studiu ČT24. Dodal, že zkušené učitelky zaručeně rozpoznají dítě mimořádně talentované od normálního. „Mimořádně nadané dítě se průměrným normám výrazně vymyká – slovní zásobou, způsobem vyjadřování, jak si hraje s hračkami,“ uvedl psycholog. (Specifické projevy nadaného dítěte nabízí také stránky výzkumného institutu Masarykovy univerzity.)

Petr Klíma míní, že pro učitele dnes již není problém vypořádat se s nadaným dítětem ve třídě. „Jako problém to nevnímám, vím, že jsou učitelé, kteří si s tím dokáží skvěle poradit,“ řekl Klíma s tím, že dát dítěti při výuce číst něco, co by jeho soused nezvládl, není nic neběžného, jde jednoduše o individuální přístup.

Klíma navíc uklidňuje, že v případě, kdy rodiče nedají dítě kvůli jeho talentu do školy dříve, v podstatě nic neriskují. Snad pouze v krajním případě uvádí, že dítěti, které v pěti letech plynně čte i počítá, příliš neprospěje setrvání mezi vrstevníky ještě další rok, v takovém případě by bylo lepší dítě k dětskému psychologovi přivést.