Pyšelské děti se do Chocerad stěhovat nebudou

Praha - Středočeský kraj upustil od stěhování dětského domova z Pyšel na Benešovsku do Chocerad. Přiměly ho k tomu výsledky ankety mezi chovanci, oznámil dnes hejtman David Rath (ČSSD). Zamýšlené stěhování kritizovala kromě opoziční ODS i část místních obyvatel. Namítali, že stěhování může pro chovance znamenat trauma. Kraj podle Ratha nechce děti násilně přemisťovat a bude hledat jiné řešení problému. Budova v Pyšelích je v nevyhovujícím stavu.

Chovanci si v minulých dnech prohlédli nevyužitou choceradskou léčebnu, kam je chtěl kraj přestěhovat, a měli vyjádřit svůj názor v dotaznících. Rath již dříve uvedl, že tento názor bude významný. Ze zprávy psycholožky, která s dětmi hovořila, vyplynulo, že děti mají k prostředí Pyšel a jeho okolí silné vazby. Stěhování proto psycholožka nedoporučila.

Zástupci občanského sdružení, které o záchranu domova bojovalo, rozhodnutí kraje vítají. Spokojená je i krajská opozice, ačkoliv podle bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS) byl nápad uspořádat mezi dětmi anketu pouze účelový. „My jsme přesvědčeni, že anketa vznikla už v situaci, kdy David Rath a  sociální demokraté na kraji pochopili, že stěhování je absolutní nesmysl a že jejich úmysl vyprázdnit budovu a použít ji k jiným účelům se nezdařil,“ uvedl Bendl.

Kraj bude hledat jiná řešení. Rozhoduje se, zda rekonstruovat starou budovu, nebo stavět nový domov na zelené louce. Pravděpodobnější je, že se přikloní k výstavbě nového domova. Začít stavět by se mohlo na začátku roku 2011. Rekonstrukce stávající budovy by podle Ratha sice byla možná, ale není vhodná, protože by byla příliš nákladná. Děti by se navíc musely během oprav přemístit jinam, podotkl.

Radní musejí zároveň hledat využití pro choceradskou léčebnu, připomněl hejtman. Mohlo by ta vzniknout například sociální zařízení pro seniory nebo zdravotně postižené.