Tukový průmysl ještě může získat od Čepra 70 milionů dluhu

Brno - Nejvyšší soud (NS) vrátil Městskému soudu v Praze vleklou a složitou při mezi státní společností Čepro a firmou Tukový průmysl. Jde o sporný celní dluh, který činil skoro tři miliardy korun. Firma žádala od Čepra náhradu 75 milionů, obecné soudy jí ale nevyhověly. NS rozhodnutí na základě dovolání Tukového průmyslu zrušil. Podle některých informací je za pohledávkou pokus skupiny kolem uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře tunelovat Čepro.

Nejvyšší soud zatím nezveřejnil odůvodnění svého rozhodnutí. Mluvčí Petr Knötig pouze potvrdil, že věc byla vrácena prvoinstančnímu soudu, kauzu NS zkoumal přes dva roky.

Tukový průmysl, který v rámci kapacit Čepra provozoval veřejný celní sklad, tvrdil, že Čepro bez jeho souhlasu vydalo do oběhu neproclené pohonné hmoty společnosti Bena. Když začali zásoby uskladněných pohonných hmot zkoumat celníci, vyměřili celní dluh asi 2,9 miliardy korun. Tukový průmysl ale tvrdil, že nezaplatil vinou Čepra a žádal od státní firmy celou částku. Poté slevil na 75 milionů, což je suma, kterou prokazatelně vynaložil.

Podle zrušených rozhodnutí Městského a Vrchního soudu v Praze se smlouva o uložení pohonných hmot mezi Tukovým průmyslem a státní firmou nevztahovala na třetí subjekty. Povinnost celně odbavit pohonné hmoty společnosti Bena, která je měla uskladněné v prostorách Čepra, by tak podle pražských soudů nenáležela Čepru, ale byla by předmětem smlouvy mezi Tukovým průmyslem a Benou.

Nejvyšší soud
Nejvyšší soud