Žena, která žila s dcerou na skládce, asi o dítě nepřijde

Brno - Pětiletá dívka, která žila s matkou nějaký čas v improvizovaném příbytku na skládce v Brně, se k matce asi vrátí. Sociální pracovníci předají dítě do její péče, pokud si najde bydlení. Podle nich mají dcera s matkou vzájemný vztah, který utužovaly i o svátcích, kdy matka chodila holčičku navštěvovat do brněnského kojeneckého ústavu. Přinesla jí tam dárky a oslavila s ní Vánoce. 

Podle náměstka primátora Daniela Rychnovského (KDU-ČSL) se ženě nejspíš podaří získat malý byt v domě, kde bydlí i její rodiče. Peníze na zaplacení nájmu bude mít, protože si několik měsíců nevyzvedávala sociální dávky a nyní by je měla dostat naráz. Potřebné doklady s ní na sociálním odboru magistrátu úředníci vyřídili, řekl náměstek.   

I kdyby žena byt nezískala, o dceru přesto nemusí přijít. „Jsme připraveni poskytnout jim ubytování v ubytovně pro matky s dětmi, tím bychom to vyřešili na rok a potom bychom hledali cestu, jak dál,“ řekl Rychnovský.   

Ženu s dcerou našli v polovině prosince strážníci v chatrči u zahrádkářské kolonie v Brně-Maloměřicích. Podle strážníků přebývali všichni v katastrofálních podmínkách, uvnitř neměli teplo, o hygieně nemohla být ani řeč. Po ženě pátrali policisté delší čas, bylo po ní i vyhlášeno celostátní pátrání. Důvodem bylo právě zanedbávání péče o dítě, s nímž nechodila ani na předepsané lékařské prohlídky.   

Zatím není jasné, zda bude žena za zanedbání povinné péče stíhána. „Kauza je složitá. Ke konečnému závěru bude nutné vytvořit posudky,“ uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek. Kdy by mohlo vyšetřování skončit, si zatím netroufl odhadnout.