Lidoveckého agenta provokatéra vláda odmítla

Praha - Vláda se dnes nepostavila za lidovecký návrh novely trestního řádu, která má při odhalování korupce umožnit nasazení takzvaného agenta provokatéra. Novela, kterou i beztak posoudí poslanci, současně dovoluje zavedením institutu účinné lítosti zmírnit trest těm, kteří korupci oznámí. Kabinet své stanovisko odůvodnil především tím, že pracuje na své vlastní verzi protikorupčních opatření. Ze stejného důvodu vydala vláda nesouhlasné stanovisko k návrhu zákona o lobbingu.

Tématem agenta provokatéra se podle slov ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové vláda zabývala nejdéle, a to vzhledem k přípravám vládního protikorupčního balíčku, který je nyní ve vnitřním připomínkovém řízení. Podle lidoveckého návrhu by se mohli vyhnout trestu i ti, kteří policii oznámí, že úplatek nabídli či přijali. Jde o institut takzvané účinné lítosti. Autoři zákona se inspirovali na Slovensku, kde podobný zákon již platí.

Vládní návrh protikorupčních opatření obsahuje například institut korunního svědka, počítá se i s možným přerušením a následným zastavením stíhání obviněného, který by pomohl s objasněním organizované kriminality. Balíček také upravuje institut protikorupčního agenta a vymezuje podmínky, za jakých by bylo možné „předstírat zájem podílet se na trestném činu“. Poslanecké návrhy tvořily dnes většinu z vládní agendy. Odpoledního jednání se neúčastnil premiér Jan Fischer, který byl u prezidenta Václava Klause na novoročním obědě.

Video Vstup Alice Schinabekové
video

Vstup Alice Schinabekové

Kabinet zamítl komunistický návrh na ztížení práce Ústavu pro studium totalitních režimů

Dalším z téměř dvou desítek poslaneckých návrhů, které dnes vláda posuzovala a ke kterému vydala nesouhlasné stanovisko, je návrh komunistů, který by měl ztížit práci Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Novela navrhuje převést Archiv bezpečnostních složek pod Národní archiv. Ústav by tak ztratil pravomoc zveřejňovat data z archivu, jeho pracovníci by do archivu měli přístup jen jako ostatní badatelé. KSČM vadí, že ústav zveřejnil údaje agentů komunistické rozvědky.

Neutrální stanovisko dnes ministři připojili pouze ke čtyřem poslaneckým návrhům, všechny se týkají ekonomických otázek. Souhlasila pouze s návrhem upravující fungování Pozemkového fondu.