Skenery na letištích jsou bez rizika, říká Dana Drábová

Praha - Evropská letiště provozují bezpečnostní skenery zatím zkušebně. Evropská unie je ještě necertifikovala. Je třeba vyřešit otázku nejen intimity obrázků, ale také zdravotního rizika. Největší odbornice na radiové záření v Česku Dana Drábová ovšem tvrdí, že riziko je minimální. Záření je údajně podobné tomu z obyčejného rentgenu, a přitom mnohonásobně nižší. „Když cestující v jednotkách případů projde skenerem za rok, tak žádné riziko nehrozí,“ říká Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Skenování by se podle Drábové ale měly vyhnout těhotné ženy a děti pod 15 let věku. Onkologičtí pacienti se podle ní bát nemusejí. „Měl by v každém případě být člověk informován, že prochází zdrojem záření, a měl by být veden seznam lidí, kteří tím prošli,“ varuje Dana Drábová.

Nizozemská vláda, konkrétně úřad národního koordinátora pro boj s terorismem, pověřila vyhodnocením zdravotních rizik Institut pro aplikovanou vědu. Jejich studie prokázaly, že intenzita záření je u těchto skenerů šesttisíckrát nižší, než povolují odpovídající standardy Evropské unie.

Video Jan Schneider v Událostech, komentářích
video

Jan Schneider v Událostech, komentářích

O zavedení skenerů v Česku už požádalo Letiště Ostrava. Státní úřad pro jadernou bezpečnost ho nepovolil, prý k tomu nevidí důvod. Letiště Praha o zavedení skenerů zatím neuvažuje a čeká, až projdou certifikací ze strany Evropské unie. „V tuto chvíli skenery nezavádíme. Podle toho, jak dopadne proces v EU, se rozhodneme,“ říká Michaela Lagronová, mluvčí Letiště Praha.

Co nadále na pražském letišti zůstává, je zvýšená osobní prohlídka cestujících letících do New Yorku. Toto opatření platí do odvolání z americké strany.