Obměna v čele armády: Generálové Žižka a Opata se ujali funkcí

Praha - Noví vedoucí představitelé české armády dnes oficiálně převzali své funkce. Prvním zástupcem náčelníka generálního štábu se stal brigádní generál Miroslav Žižka, místo zástupce generálního štábu obsadil brigádní generál Aleš Opata. Armáda změny oznámila na svém webu. Opata s Žižkou nahradili generály Jiřího Halašku a Josefa Prokše, kteří odešli z armády ke konci roku. Halaškův odchod byl spojován se skandály v zahraničních misích, jejichž velitelem byl.

Pětačtyřicetiletý Opata má za sebou působení v misích UNPROFOR a IFOR na území bývalé Jugoslávie. Jako velitel se zúčastnil mise SFOR v Bosně a Hercegovině a v letech 2002 až 2003 velel českému kontingentu KFOR v Kosovu. V roce 2007 stál v čele provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Fajzabádu. Opatu na jeho dosavadním postu ředitele sekce rozvoje druhů sil - operační sekce ministerstva obrany nahradil plukovník Bohuslav Dvořák.

Stejně starý Žižka dosud působil na postu zástupce velitele společných sil a jako velitel pozemních sil. Má zkušenosti z mise SFOR v Bosně a Hercegovině. Byl také vedoucím styčným důstojníkem velitele SFOR v Chorvatsku a vojenským asistentem ředitele pro řízení operací Spojeneckého velení v nizozemském Brunssumu.

Halaška, který v armádě skončil s posledním dnem roku 2009, zodpovídal za velení vojsk v mezinárodních operacích. Již v listopadu byl postaven mimo službu kvůli aféře dvou českých vojáků, kteří nosili v Afghánistánu nacistické symboly.

Prokš svůj odchod odmítl spojovat s armádními skandály, prý se rozhodl z vlastní vůle odejít do důchodu. Podle serveru iDnes.cz v prosinci uvedl, že pětatřicet let v armádě je akorát tak dost, aby začal normálně žít i v civilu. Server však napsal, že k odchodu mohly Prokše vést závěry rozsáhlejšího vyšetřování dlouhotrvajících nedostatků armádních jednotek působících v zahraničí.

Čeští vojáci působící v Afghánistánu nosili na svých přilbách symboly nacistické SS.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24