Klaus obědval s Vlčkem a Sobotkou, podávala se kachna a kuře

Praha - Prezident Václav Klaus se dnes na Pražském hradě sešel s šéfy obou parlamentních komor Přemyslem Sobotkou (ODS) a Miloslavem Vlčkem (ČSSD). Tématem jejich tradičního pracovního oběda byly především volby, rozpočet a zahraniční politika a cesty. Předsedové Senátu a sněmovny na rozdíl od Klause chtějí, aby se volby konaly dříve než na konci května. Sobotka pak zdůraznil, že středopravicový Senát bude vracet do sněmovny všechny návrhy zákonů, které by mohly zvýšit schodek rozpočtu. S prezidentem zkoordinovali i zahraniční cesty. K obědu se podávala kachna se špenátem a knedlíky, Vlček, který je na přísné dietě, měl kuře s bramborem.

Sněmovní volby musejí být nejpozději 28. a 29. května, nejdříve by se v řádném termínu mohly konat 7. a 8. května. Klaus v pondělí uvedl, že volby patrně vyhlásí na nejzazší možný termín, tedy na poslední květnový pátek a sobotu. Vlček i Sobotka ale chtějí, aby se konaly alespoň o týden dříve.

„Pan prezident řekl ten termín 28. a 29. Já zastávám názor posunout to alespoň o týden dopředu. Důvod je celkem jasný, aby co nejdříve byla stabilizovaná sněmovna, stabilizovaná vláda a příprava rozpočtu už byla na půdorysu politické vlády,“ uvedl Sobotka. Podle Vlčka by byl nejvhodnější termín pro sněmovní volby kolem 15. května: „Čím dříve by ty volby byly, tím lepší, protože by vznikla vláda, která má politický mandát.“ 

ODS a ČSSD chtějí volby co nejdřív, lidovci souhlasí s Klausem

Ve středu se s Klausem sejde i šéf ODS Mirek Topolánek, v pondělí pak předseda ČSSD Jiří Paroubek. Oba chtějí volby už 14. a 15. května. Předvolební kampaň navíc strany finančně vyčerpává. A v Česku se od zrušených voleb do sněmovny fakticky nezastavila. Topolánek se proto bude snažit Klause přesvědčit, aby změnil své rozhodnutí: „Já si vůbec nemyslím, že ta současná vláda, přestože má popularitu, má vládnout déle, než je nezbytně nutné.“ Předsedovi KDU-ČSL Cyrilu Svobodovi naopak termín navržený prezidentem vyhovuje. Dva týdny podle něj nic nevyřeší: „A je to i dobré, protože volební kampaň tím pádem nezasáhne v té ostrosti v době Velikonoc.“ Ostatním menším stranám je v zásadě jedno, kdy volby budou.

Přemysl Sobotka:

„Jako středopravicový Senát se pokusíme tyto zákony zablokovat a budeme je vracet do Poslanecké sněmovny buď zamítavě, nebo v jiném znění.“  

Nejvyšší ústavní činitelé na dnešním obědě probírali i ekonomiku. Klaus v pondělí po schůzce s premiérem Janem Fischerem prohlásil, že nepodepíše zákony, které by mohly prohloubit deficit letošního rozpočtu. Dnes v tomto smyslu apeloval na Vlčka. Ten na to ale podle svých slov nijak nereagoval: „Já jsem to nechal bez komentáře, protože o tom bude hovořit s panem předsedou Paroubkem, a tam ať si politicky vyjasní pozice, protože já sice jsem sociální demokrat, ale musím se chovat trošičku nadstranicky v této záležitosti.“ Podle Sobotky se Senát zachová podobně jako prezident.

Loni hovořili Klaus, Sobotka a Vlček o českém předsednictví EU, ratifikaci Lisabonské smlouvy, tehdejším konfliktu v Gaze a poklesu dodávek plynu z Ruska. Diskuse byla prý tak intenzivní, až podle Sobotky „chvílemi stydla polévka“.