Lidovci trvají na zachování mateřské, případné Klausovo veto chtějí přehlasovat

Praha – Lidovci doufají, že prezident Klaus ještě přehodnotí svůj názor a nakonec podepíše zákon, který zachovává výši mateřské na úrovni roku 2009. Klaus totiž včera uvedl, že nepodepíše žádný zákon, který by prohluboval schodek státního rozpočtu, a změna mateřské do toho spadá. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda na tiskové konferenci uvedl, že pokud by Klaus zákon nakonec nepodepsal, budou lidovci usilovat o svolání mimořádné schůze, na které by poslanci mohli veto prezidenta přehlasovat.

„Nedokážu si představit, že by pan prezident, který má sám pět vnoučat, souhlasil s tím, aby se nezachovala původní výše mateřské maminkám,“ zdůraznil Svoboda. Matkám na mateřské podle něj nyní příjmy klesnou o 23 procent, což je podle lidovců neudržitelné. Doufají proto, že svůj postoj k zachování mateřské na původní výši přehodnotí i ODS.   

Peníze na zvýšení mateřské chtějí lidovci zajistit zdaněním hazardních her, čímž by do rozpočtu přiteklo 1,5 miliardy. „V hracích automatech je hodně peněz, jen z hazardu až čtyři miliardy korun,“ poznamenal Svoboda. Dalším lidoveckým návrhem je zastavení obří zakázky na likvidaci ekologických škod, kde by prý šlo ročně ušetřit až sedm miliard. Lidovci také navrhují zdanit „zlaté padáky“ a odměny manažerů státních a polostátních firem.   

K tomu, aby poslanci přehlasovali veto prezidenta, je potřeba 101 hlasů. Vzhledem k síle levice a náklonnosti i dalších stran chovat se před volbami populisticky je dost pravděpodobné, že se taková síla v dolní komoře najde. Teoreticky by to ještě mohly změnit schůzky premiéra Fischera s lídry parlamentních stran, na kterých bude řeč o stranických návrzích, které by dále prohloubily už tak velký schodek státních financí. Ve čtvrtek se Fischer sejde právě s Cyrilem Svobodou.