Soud v kauze nakládání s údaji Františka Bublana bude na konci ledna

Praha - Hlavní líčení v případu někdejšího poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela, který čelí obvinění z neoprávněného nakládání s
osobními údaji bývalého ministra vnitra Františka Bublana (ČSSD), bylo odročeno na 26. ledna. Obvodní soud pro Prahu 7 už Doleželovi uložil roční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let. Muž se ale odvolal k Pražskému městskému soudu.

Doležel měl jako ředitel personálního odboru ministerstva vnitra požádat personální odbor Bezpečnostní informační služby (BIS) o zapůjčení Bublanova spisu a kopie jeho osobní karty. Podle obvodního soudu si ale údaje okopíroval a ponechal pro vlastní potřebu. Bublanovy spisy našli policisté u Doležela při domovní prohlídce v roce 2006. 

Případ byl původně součástí vyšetřování tzv. budišovské kauzy, státní zástupce jej pak ale vyloučil. Budišovským případem se loni v červenci zabýval třebíčský okresní soud, Doležela a Miloslava Řehulku obžaloby z vydírání architekta Marka Řičáře zprostil. Rozsudek je pravomocný. 

Soudy se stále zabývají i kauzou, která je známá jako „pět na stole v českých“. Žalobci v ní Doležela viní z toho, že si řekl polskému lobbistovi Jacku Spyrovi o pětimilionový úplatek za to, že ovlivní privatizaci Unipetrolu, i když do ní zasáhnout nemohl. Tím se dle obžaloby dopustil pokusu o podvod.