Lékaři se bojí investovat do vakcín proti pneumokokům

Praha - Od ledna mohou rodiče nechat zdarma očkovat své děti proti pneumokokům. Týká se to dětí narozených po 1. srpnu 2009. Očkování není povinné a pojišťovna ho rodičům zaplatí na jejich žádost. Lékaři mají ale strach, že jim pojišťovny kvůli nejasnému zákonu nakonec vakcíny neproplatí. Jednalo by se o případy dětí, které by kvůli špatnému zdravotnímu stavu nebyly očkovány ve stanovené době. Ministerstvo zdravotnictví ujišťuje, že bere v potaz i takové případy a úhradu lékařům garantuje. Někteří lékaři ale zatím očkovat odmítají. Současná distribuce vakcín je podle nich administrativně komplikovaná a tím, že musí vakcínu koupit na vlastní náklady, pro mnohé ordinace dokonce finančně likvidační.

„Jde nám o to, aby způsobů získání vakcíny bylo několik, aby si každá ordinace mohla vybrat. Tak to je i ve vyspělém světě,“ řekla ČT předsedkyně okresního sdružení praktických lékařů pro děti a dorost v Uherském Hradišti Parvine Gricová, která sama očkovat zatím odmítá. Lékařům podle ní vadí především to, že dosud nejsou podepsané úhradové dodatky na příští rok, navíc je pravděpodobné, že pojišťovny budou mít menší příjmy a opozdí se i platby za léky: „Takový způsob je pro nás nepřijatelný. Ordinace by se mohly octnout ve druhotné platební neschopnosti.“

O tom, kdo vakcínu nakonec zaplatí, tak stále probíhají jednání s pojišťovnami i ministerstvem zdravotnictví. „Systém je teď nastaven tak, že lékař je nucen nakoupit očkovací látku a zákon stanovuje podmínky, ze kterých bude vakcína hrazena,“ konstatoval Pavel Neugebauer ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Zákon ale neumožňuje výjimky. Lékaři se proto obávají i toho, že nakoupí očkovací látky a pojišťovny jim náklady následně neuhradí, protože nebudou přesně dodrženy podmínky.

Video Reportáž Daniela Šamánka a Veroniky Kabátové
video

Reportáž Daniela Šamánka a Veroniky Kabátové

Proti samotnému očkování pediatři nic nenamítají, byli to naopak právě oni, kdo tlačil na ministerstvo, aby vakcína byla hrazená pro všechny děti. Rodičům se proto nyní snaží svůj postoj vysvětlit, podle Gricové ho většina z nich chápe. Řešením by mohl být například systém, který funguje u nepovinných očkování. Vakcínu v takovém případě zaplatil rodič, který si její proplacení u pojišťovny poté vyřídil sám. „Zatím jsme ale s tímto návrhem nepochodili,“ dodala lékařka.

Šnajdr: Lékaři mají jasnou garanci, že jim pojišťovny zaplatí

Očkování má být zahájeno mezi třetím a pátým měsícem věku dítěte a tři dávky musejí být podány do dokončeného sedmého měsíce. Problémy by ale mohly nastat, pokud nebude moci dítě ze zdravotního důvodu v daném čase absolvovat očkovací proceduru. V takovém případě se lékaři bojí, že o peníze za vakcíny přijdou. Náměstek ministerstva zdravotnictví Marek Šnajdr ale tvrdí, že rizika budou ošetřena jejich metodikami: „Pravidla a metodiky, které jsme připravili, dávají lékařům jasnou garanci, že jim pojišťovny zaplatí. Týká se to i zmíněných zvláštních případů.“ Rovněž upozornil na pozitivní aspekty nového systému očkování: „Donutili jsme také výrobce snížit cenu. Během čtrnácti dnů klesla asi o 30 procent.“