Policie vyhlásila válku zlodějům uměleckých děl

Praha - Policie dnes představila nový webový portál, který zveřejňuje záznamy o odcizených uměleckých dílech a movitých kulturních památkách. Portál systému evidence uměleckých děl by měl usnadnit práci kriminalistům a pomoci při ochraně kulturního dědictví. Informace jsou na něm v několika jazykových mutacích. V budoucnu by ho měl využívat i Interpol. Od roku 1989 zmizely jen českých kostelů statisíce uměleckých děl.

Součástí databáze jsou digitální fotografie a také slovní popis předmětů. Jeho základem byl standardní formulář Interpolu, který se využívá pro popis hledaných odcizených předmětů. V databázi je na 19 tisíc hledaných děl, data tam navíc můžou kromě policie vkládat i ministerstvo kultury a církve.

Tendr na modernizaci starého systému evidence kulturních památek, který začal fungovat v roce 1993, vypsala policie v roce 2008. Jeho vítězem se stala společnost Techniserv. Systém modernizovala mimo jiné o portálovou technologii.

Nyní se vyvíjí podpora rychlého podobnostního vyhledávání obrazových informací nejen interně, tedy uvnitř systému, ale především v celém internetu. Připravuje se také přímé propojení systému na Interpol. Peníze na modernizaci získala policie z takzvaných norských fondů. Ty totiž jako jediné poskytují prostředky na ochranu kulturních památek.

Skoro všechny kostely v Česku byly vykradeny

Z 5 500 sakrálních objektů jich od roku 1989 zaznamenalo vloupání zhruba 90 procent. Z gotického a renesančního umění zmizela zhruba polovina, z rozsáhlého barokního zhruba třetina děl, míní diecézní konzervátor pražského arcibiskupství Vladimír Kelnar, podle něhož jde o nenahraditelnou ztrátu historické paměti národa.

Krádeží vloupáním do objektů se starožitnými a uměleckými předměty bylo podle policejního prezidia v roce 2008 zjištěno 39, objasněno pět. Navíc se zloději postupně specializují a zaměřují se na cennější předměty než v minulosti.

Kostel v obci Hlasivo
Kostel v obci Hlasivo