Vrah 13leté spolužačky zůstane v ústavu ještě týden

Praha - Mladík, který v lednu 2004 zavraždil svoji třináctiletou spolužačku z Kmetiněvsi na Kladensku, zůstane ještě týden ve výchovném ústavu Klíčov v Praze 9. Rozhodl se tak sám, bude mít ale volnější režim. Podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) by ho jinak muselo vedení výchovného zařízení propustit, protože mu bude 19 let a skončí mu tak ochranná léčba, kterou mu před téměř pěti lety nařídil kladenský okresní soud.

Mladík se musel léčit do dosažení plnoletosti. Poté mu soud léčení ještě o rok prodloužil. Podle ředitele ústavu Patrika Matoušů se dnes sám rozhodl, že ve výchovném zařízení ještě na krátkou dobu zůstane. Bude mít ale volnější režim, může například zůstat přes noc mimo zdi ústavu, musí to ale telefonicky oznámit.

Protože čin spáchal jako nezletilý, nemá záznam v trestním rejstříku. Jako netrestanému mu proto ani nelze uložit hospitalizaci. To se ale nelíbí obyvatelům vesnice, kde mladík vraždil - chystají proto petici za změnu zákona. „Člověk, který udělá takovéto zvěrstvo, byť má 13 let, by se už nikdy neměl dostat ven,“ zlobí se starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil.

Názory psychologů jsou ruzné - Karel Netík, který se mladým vrahem setkal krátce po brutálním činu, doteď tvrdí, že je nebezpečný. Nikdo mu totiž nenařídil pokračovat v léčbě. Naopak sexuolog, který mladíka léčil, mu věří. Mladý vrah si podle ředitele ústavu hledá v Praze podnájem a v metropoli chce i pracovat jako číšník.

Třináctiletá dívka byla zavražděna před šesti lety na Nový rok mezi Kmetiněvsí a Hospozínem nedaleko Velvar. Nalezena byla u potoka nedaleko silnice mezi poli. K činu se po devíti měsících přiznal tehdy třináctiletý spolužák zavražděné, kterého usvědčily výsledky testů DNA. Znalecké posudky potvrdily u pachatele kmetiněvské vraždy rozsáhlou duševní a sexuální poruchu. Podle lékařů si hoch vraždu do posledního detailu naplánoval. Oběť zavraždil a poté ji sexuálně zneužil.

Policisté při pátrání využili analýzu vzorků DNA, které porovnávali se stopami, jež za nehty dívky zanechal vrah. Odebrali téměř 700 vzorků od dobrovolných dárců. Okruh osob kriminalisté postupně rozšiřovali i na chlapce mladší 15 let. Pozitivní výsledek zjistili až při 632. zkoumaném vzorku. Mladík skončil nejprve ve specializovaném zařízení pro zvlášť nebezpečné dětské násilníky v děčínské čtvrti Boletice. Do pražského ústavu podle MfD přestoupil loni, aby mohl dokončit učiliště.

Kmetiněves
Kmetiněves