Jabloneckou MHD přebírá liberecký dopravní podnik

Jablonec nad Nisou – Dopravní podnik města Liberce je od počátku ledna novým provozovatelem městské hromadné dopravy v Jablonci nad Nisou. ČSAD Jablonec, která dosud MHD zajišťovala, ovšem na jejím provozování nadále spolupracuje, liberecký dopravní podnik si od ČSAD prozatím pronajímá vozidla. Smlouvu o desetileté zakázce podepsala jablonecká radnice s dopravním podnikem na počátku prosince a ještě se tak vyhnula nutnosti vypsat na ni výběrové řízení. Každý rok dopravní podnik dostane na zajištění provozu od radnice asi 30 milionů korun.

ČSAD Jablonec přenechala své místo libereckému dopravnímu podniku, zatím ale jezdí jabloneckými ulicemi její autobusy. Na jízdenkách a jízdních řádech již ale je logo nového provozovatele. Do budoucna oba podniky slibují lepší služby a sjednocení přepravních podmínek v aglomeraci. Liberecký dopravce oznámil, že chce rozsah MHD v Jablonci zdvojnásobit.

To by měla umožnit pokračující spolupráce s ČSAD Jablonec. Do roku 2011 by se měl objem městské dopravy v Jablonci zvýšit o více než 40 procent a v roce 2012 by už měl být ve srovnání s letošním rokem zhruba dvojnásobný. „Přibudou nové spoje a výrazně se také zlepší návaznost městských autobusů na tramvaje a meziměstskou dopravu,“ poznamenal ředitel ČSAD Jablonec Luboš Wejnar. První drobné změny přinesly jízdní řády už v lednu.

ČSAD Jablonec zajišťuje vedle městské dopravy i regionální a dálkovou dopravu dalšími 60 autobusy. V letošním roce ale jako samostatná firma zanikne, podnik se 1. ledna sloučil s majoritním vlastníkem - ČSAD Semily, fúze čeká na potvrzení soudem. ČSAD Semily a liberecký dopravní podnik přitom podle Veselky loni navázaly úzkou spolupráci. „Uskutečnili jsme společně nákupy pneumatik nebo pohonných hmot, chystáme výstavbu plnicí stanice na zemní plyn v Jablonci,“ vyjmenoval ředitel libereckého podniku.