Sníh komplikuje dopravu, kamiony stály na hranicích

Praha – Sněží na celém území republiky, ale většina silnic je zatím s opatrností sjízdná. Problémy ale zažívá hlavní dopravní tepna, dálnice D1, která byla během dne opakovaně zcela neprůjezdná. Nyní na ní leží vrstva uježděného a mrznoucího sněhu. Kvůli sněhu byly už odpoledne na tři hodiny uzavřeny hraniční přechody Lanžhot a Rozvadov pro kamiony mířící do Česka, ministerstvo tak chtělo zabránit úplnému zablokování D1. Sněžit by mělo až do neděle, může napadnout až 60 centimetrů. Řidiči by proto měli být opatrní, na silnicích hrozí sněhové jazyky a závěje, které se už tvoří především na Vysočině a v Olomouckém kraji.

Ve Zlíně vyhlásili kalamitu

Městský operační štáb pro kalamitní situace vyhlásil dnes odpoledne kvůli velkému přívalu sněhu ve Zlíně kalamitní stav. Magistrát tak reagoval na sněhovou nadílku, která postihla celý Zlínský kraj, i na předpověď, podle které bude sněžení trvat až do neděle. Úklid a údržba se zaměřily na hlavní cesty ve městě, které se podařilo zabezpečit především pro integrovaný záchranný systém a chod MHD.

Video Události, komentáře o dopravní situaci
video

Události, komentáře o dopravní situaci

Odpoledne nesměly do Česka kamiony

Ministerstvo dopravy (MD) ve spolupráci s policií ve dvě hodiny odpoledne uzavřelo pro kamiony mířící do České republiky dálniční hraniční přechody Rozvadov a Břeclav. Policisté začali čekající vozidla do republiky opět pouštět po páté hodině odpoledne. Úřady tak chtěly získat čas a prostor pro bezpečnou údržbu dálnic a odstranění sněhu a zároveň snížit hrozbu zablokování dálnice D1. Kamiony se od dvou hodin nashromáždily především u Břeclavi, odkud je bude nyní policie pouštět zhruba po minutě. „Splnilo to svůj účel, klíčové komunikace se podařilo uklidit,“ uvedl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

Špatně průjezdná je D1 na Novojičínsku

Dálnice D1 je na 130. kilometru ve směru na Brno zcela neprůjezdná, na 119. kilometru je po nehodě kamionu omezený provoz. Na několik hodin byla již během dne obousměrně uzavřena na 319. kilometru. Po půl šesté otevřeli silničáři v každém směru jeden jízdní pruh. V úseku se staly tři nehody najednou. Nikdo se při nich nezranil, podle policejního mluvčího Petra Greše řidiči nepřizpůsobili rychlost a způsob jízdy podmínkám na dálnici.

Na vysočinském úseku dálnice leží sníh a během dne se tam stala řada drobnějších nehod. Autostráda je ovšem s opatrností průjezdná, řidiči by ale neměli jezdit příliš rychle, kromě smyku totiž také hrozí srážka s některým z odstavených aut.

Uvízlé kamiony komplikují dopravu například na Opavsku a Novojičínsku. Čtyři kamiony uvízly vpodvečer na silnici I/11 v kritickém kopci mezi Mokrými Lazcemi a Hrabyní. Kvůli přívalu sněhu dnes v Ostravě jednal krizový štáb města, shodl se ale, že kalamitní stav nehrozí.

V Olomouckém kraji je uzavřeno několik silnic

Vážná je situace i na Přerovsku a Olomoucku. Během dne napadlo v regionu až 20 centimetrů sněhu. „Tvoří se sněhové jazyky, ale zatím to stále udržujeme,“ řekl dispečer přerovských silničářů. Sněhové jazyky jsou i na Olomoucku, kde navíc museli silničáři kvůli sněhu uzavřít silnice nižších tříd v úsecích Hraničné Petrovice–Jívová a Horní Loděnice–Dalov. Na Šumpersku se odpoledne podařilo zprůjezdnit silnici první třídy mezi Mohelnicí a Studenou Loučkou, kterou na několik hodin zablokovaly desítky nákladních aut. Podle šumperského dispečera ale mají kamiony ve stoupáních problémy na řadě míst neustále. Od světa je odříznuté město Štenberk, veškeré silnice, jež jej spojují s okolím, jsou neprůjezdné.

Vysočina - nárazový vítr tvoří závěje na Žďársku

Na Žďársku vane nárazový vítr, tvoří se sněhové jazyky a závěje. Večer očekávají meteorologové další silné sněžení, které bude pokračovat během celého víkendu. Silničáři vyjeli již ráno do terénu s veškerou dostupnou technikou a silnice průběžně ošetřují. Na silnicích první třídy u obce Jílové na Žďársku a u Štěměch mezi Třebíčí a křižovatkou Kasárna uvízly kamiony, které měly podle silničářů letní pneumatiky. Další kamion odpoledne zablokoval také tah z Ostrova nad Oslavou do Velké Bíteše. Na silnicích kraje by mělo pracovat více než sedm desítek sypačů.

Od rána se na Vysočině stalo několik desítek nehod. Ve Vladislavi na Třebíčsku skončilo osobní auto na střeše. Kamiony stály mezi Želetavou a Moravskými Budějovicemi, dále pak u Kostelce. Ve Slavkově u Brna byla po hromadné dopravní nehodě devíti aut uzavřená silnice I/50. Největší komplikace způsobili řidiči kamionů s letními pneumatikami v Ivančicích. Řidiči by tam vůbec neměli vyjíždět bez zimní výbavy. Silničáři požádali o pomoc i zemědělce s pluhy a připravený je též krizový plán, kdy budou žádat také pomoc armády.

V Třešti na Jihlavsku při odklízení sněhu před svým domem zemřel čtyřiašedesátiletý muž. Nebylo zjištěno cizí zavinění, přesné okolnosti úmrtí se vyšetřují. Podle záchranářů trpěl srdeční slabostí, měl několikanásobný bypass.

V Brně sníh ochromil MHD i provoz letiště

Nepřetržité sněžení výrazně zkomplikovalo dopravu v brněnských ulicích, kde vyjelo v brzkých ranních hodinách 24 posypových vozů a 22 traktorů s radlicemi. Zatím silničáři spotřebovali 450 tun posypových materiálů. Před pátou hodinou přestalo sněžit a postupně se podařilo zprůjezdnit většinu komunikací. Do provozu se vrátily všechny linky MHD, během dne musel brněnský dopravní podnik omezit nebo zrušit linky 63, 29 a 50 a trolejbusové a autobusové linky na předměstích. Cestující nicméně musí nadále počítat s výraznými zpožděními, podle jízdních řádů jezdí pouze tramvaje. Brněnští policisté evidují během dne větší množství dopravních nehod. Problémy byly i na letišti v Tuřanech, kde ale nakonec letadlo z Prahy po poledni přistálo, údržba letiště nepřetržitě odklízí sníh z letištní plochy.

Sněží nejen na Moravě, ale i v Čechách

Kvůli zasněžené polské silnici z Náchodu do Klodzka se vytvořila fronta kamionů. Řidiči by proto pro cestu do Polska měli zvolit jiný přechod. Sněžení komplikuje cestování i po zbytku území Královéhradeckého kraje. Téměř neprůjezdná je silnice I/35 v Klenickém kopci na Královéhradecku. Uvázly tam kamiony a tvoří se kolony.

Na několika místech Pardubického kraje během dne uvázly kamiony. Nevyjely na Březovský kopec na Svitavsku nebo stoupání na několika silnicích na Chrudimsku – odstavené kamiony tak zůstaly například na státních silnicích u Nasavrk a Františků nebo v kopci u Přibylova u Skutče. V regionu Svitav a Lanškrouna v noci napadl nový sníh. Sněžení mohou řidiči očekávat v okolí Lanškrouna, Litomyšle, Moravské Třebové, Hlinska a Skutče. Ujetá vrstva sněhu zůstává v regionu Hlinska, Skutče a Železných hor, tam zejména v lesních úsecích. Vrstva sněhu se vyskytuje na silnici první třídy mezi Červenou Vodou a Suchým vrchem.

Sněžení a sněhové přeháňky dnes zhoršují sjízdnost na silnicích v Plzeňském kraji. Sněžení se od rána rozšířilo prakticky na celé území kraje, sněží i v Plzni. Na Stříbrsku a Tachovsku se vytvořily na silnicích sněhové jazyky, cestování navíc komplikuje silný vítr. S jazyky neustále bojují také silničáři na severním Plzeňsku. „Máme místy zdvojené i ztrojené nasazení techniky na některé úseky silnic, ale jak je sníh hodně jemný, vítr ho na otevřených úsecích zase rychle nafouká zpátky na silnici, jen co projede sypač,“ popsal dispečer silničářů z Kralovic Pavel Cígler.

Sněží také ve Středočeském kraji, například na Benešovsku, Berounsku, Příbramsku a Praze-západ. Od rána slabě chumelí i v Praze a do sobotní půlnoci zde může napadnout až 25 centimetrů.

V Karlovarském kraji od rána mírně sněží. Místy sněžení i ustávalo. Díky tomu jsou všechny silnice v regionu stále sjízdné včetně úseků v Krušných horách. Problémy prozatím nejsou ani s tvorbou závějí nebo sněhových jazyků. Podle silničářů však není vyloučeno, že by mohlo hlavně na hřebenech hor začít foukat v noci.

V Ústeckém kraji ráno napadlo přes noc několik centimetrů sněhu, během dopoledne ale sněžení zesláblo a přeháňky se vyskytují jen místy. Některé silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Sněžení ráno zasáhlo především Chomutovsko, Lounsko, Mostecko a Litoměřicko. Na některých silnicích zejména na Chomutovsku zůstávaly zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Vlivem srážek je místy snížená i dohlednost.

Meteorologové dnes i v následujících dnech očekávají kalamitní situaci, výpadky proudu, na horách může být vyhlášeno lavinové nebezpečí.

Počasí během dne

Zataženo, od jihu se sněžením, na východě a jihovýchodě území později odpoledne srážky místy mrznoucí. Nejvyšší teploty -6 až -2 °C, na jihovýchodě až 0 °C, v 1000 m na horách kolem -4 °C. Severovýchodní vítr zpočátku mírný 2 až 5 m/s, postupně zesilující na čerstvý 4 až 8 m/s, od vyšších poloh 8 až 12 m/s, v nárazech místy kolem 15 m/s, na horách 20 až 25 m/s.

I ČEZ kvůli kalamitě hlásí pohotovost

Kvůli sněhové kalamitě vyhlásila pohotovost i elektrárenská firma ČEZ. K zásadním komplikacím ale zatím nedošlo. Žádný z regionů ČEZu nehlásí výraznější potíže. Sníh „prašan“ znamená pro elektrické rozvodné sítě poměrně malé riziko. Horší může být těžký mokrý sníh při případné oblevě, ten zatěžuje větve stromů, které pak narušují vedení elektřiny. Hůře se se sněhovou kalamitou vyrovávají České dráhy. Spoje se zatím neruší.