Jurásková vyzvala lékaře: Očkujte děti proti pneumokoku

Praha - Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková dnes vyzvala lékaře, aby očkovali děti do jednoho roku věku proti pneumokoku. Peníze od zdravotních pojišťoven podle ní dostanou. Rodiče mohou od 1. ledna nechat zdarma očkovat dítě, někteří lékaři ale očkování odmítají. Vadí jim, že musejí na vakcínu sami doplácet. Podle ministerstva to ale není pravda. Peníze od pojišťovny prý dostanou dřív, než je splatná jejich objednávka u distributora. Až do konce loňského roku kupovali rodiče vakcínu v lékárně sami na recept a museli pak jít s dítětem na očkování. Nyní vše probíhá přímo v ordinaci.

Když rodiče sami vakcínu vyzvedávali, nebyly podle prvního náměstka ministryně Marka Šnajdra zaručeny správné teplotní podmínky pro její uchovávání: „Nový systém je pohodlnější a bezpečnější pro pacienta.“ Tratit podle něj ale nebudou ani lékaři. Za vakcínu, kterou objednají u distributora, musejí zaplatit do 90 dnů. Od zdravotní pojišťovny ale mají dostat zaplaceno do 30 dnů. „Lékaři skutečně dostanou vakcíny zaplaceny dřív, než komukoliv budou muset cokoliv zaplatit,“ potvrdil předseda Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Ministerstvo vyjednalo nižší ceny, pojištovny ušetří 130 milionů

Vakcína se podává v několika přesně stanovených dávkách. Striktní nařízení se ale doktorům nelíbí. „Zdravotní pojišťovna nám nařizuje, že máme očkování provádět tak a tak, a to se nám nelíbí, protože s malými pacienty se musí pracovat značně individuálně,“ řekla ČT praktická lékařka pro děti Dana Vodová. Ministerstvo proto vzkázalo, že tak přísné nebude. Podle Šnajdra pojišťovny s určitou tolerancí počítají. Půjde zejména o případy, kdy bude dítě ve vhodném termínu nemocné nebo se rodič zpozdí. „Očkování i takovému dítěti proplatí,“ dodal náměstek.

Peněz na očkování je dostatek. Původně platili rodiče za celé očkování 6000 až 8000 korun, kdy jedna dávka vyšla přibližně na 1700 korun. Ministerstvo ale vyjednalo o třetinu nižší ceny, nově tak jedna dávka přijde na 1163 korun. Na očkování proto ušetří i rodiče dětí, na něž se bezplatné očkování nevztahuje. Na vakcíny proti pneumokokům vydají zdravotní pojišťovny ročně 250 až 300 milionů korun. Třetinovým snížením ceny jim tak vznikne úspora 130 milionů korun.


Pneumokokové infekce patří mezi nejčastější i nejzávažnější onemocnění dětí, jimž lze očkováním předcházet. Způsobují záněty mozkových blan, bakteriální otravy, zápaly plic či akutní záněty středního ucha. Nejčastěji onemocní děti do jednoho roku věku. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly asi 11 procent malých dětí na zánět mozkových blan umírá. Některé rizikové skupiny dětí se proto povinně očkují proti pneumokokům až do pěti let. Řádově se to týká 4000 dětí ročně, většinou s porodní hmotností pod 1500 gramů či vážnými vrozenými poruchami imunity.
Očkování proti pneumokokovi po 1.1.2010
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24