Otrava plynem – lidé podceňují pravidelné kontroly plynových spotřebičů

Praha - Lidé pravidelně podceňují revizní prohlídky plynových spotřebičů a kotlů v domácnosti. Za poslední čtyři dny (údaj k 8.1.) na otravu plynem zemřeli v Česku tři lidé, několik dalších skončilo s otravou oxidem uhelnatým v péči lékařů. Někdy můžou stačit třeba jen tři nádechy a už se nemusíte probudit. Oxid uhelnatý je zákeřný plyn, který se drží při zemi, není vidět ani cítit a nedráždí ke kašli. Organismus otravuje nenápadně. „Velmi rychle se vstřebá v plicích, dostane se do krve, kde se naváže na hemoglobin a vzniklý komplex pak není schopen přenášet kyslík ke tkáním,“ popisuje průběh otravy toxikoložka Irena Hašlíková z Toxikologického informačního střediska.

Pražská záchranka od začátku roku zasahovala už u pěti případů otravy plynem. K poslednímu vážnému smrtelnému zranění došlo 5. ledna v Záběhlicích, kdy byli oxidem uhelnatým otráveni čtyřiašedesátiletá žena a devětatřicetiletý muž. 

Oxid uhelnatý vzniká hořením, proto je velké riziko otravy u lidí, kteří pobývají v uzavřené místnosti s plynovými spotřebiči. Obzvlášť těmi, které nejsou pravidelně kontrolovány. Češi podle odborníků preventivní prohlídky spotřebičů podceňují a právě u těchto plynových se to mnohdy nevyplatí. Plynový měřič by měl být zkontrolován alespoň jedenkrát do roka, hlavně před topnou sezonou.

Špatně udržovaná karma se málem vymstila i studentovi Robertu Hornychovi, který naštěstí otravu oxidem uhelnatým přežil bez následků: „Koupal jsem se, byl jsem ve vaně, jestli znáte ten pocit, když si dáte moc horkou vanu, že vám začne bušit krev ve spáncích… Tak jsem se zvedl a spadl jsem. A když už jsem spadl potřetí, říkal jsem si, že něco není v pořádku…“ Toxikoložka Havlíková dodává: „Postižený jedinec nemá vůli opustit místnost, i když cítí, že je něco v nepořádku, necítí se dobře, má bušení srdce, nevolnost, zvracení, v nejtěžších případech upadne do bezvědomí, nastanou křeče a smrt.“

Otravám plynem se dá ale předejít. Kotle a karmy by měly být umístěny v odvětrávatelné místnosti, lidé by si měli nechat pravidelně čistit komíny. Na trhu jsou také alarmy, které přítomnost nebezpečného plynu zvukově signalizují.

toxikoložka Irena Hašlíková
toxikoložka Irena Hašlíková
Více fotek
  • toxikoložka Irena Hašlíková autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1349/134888.jpg
  • toxikoložka Irena Hašlíková autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1349/134887.jpg
  • Detektor úniku plynu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1349/134886.jpg