Na silnicích se tvoří ledovka, bez proudu jsou desítky domácností

Praha - Sníh a mráz trápil Českou republiku i další den. Hlavní silniční tahy jsou sjízdné a dopravní nehody zatím situaci nezkomplikovaly. Uzavřené jsou ale některé silnice nižších tříd. Motoristé si musí dát pozor na zbytky rozbředlého sněhu, místy mrzne a tvoří se ledovka. Kvůli sněhu byly v celé republice bez proudu tisíce domácností. Energetikům se už ale většinu závad podařilo opravit. Dráty ale neustále namrzají, energetici proto během noci čekají další hlášení. Problémy měla i doprava na železnici, vlaky kvůli sněhu nabíraly zpoždění. U Chotilska na Příbramsku dnes spadl na silnici pod tíhou sněhu strom a vážně zranil staršího muže. Silničáři poté nebezpečný úsek silnice uzavřeli. Aktuální situace na českých silnicích zde.   

V hlavním městě napadlo nejvíce sněhu za posledních 12 let a má dále sněžit, zasedl proto i krizový štáb. Sypače projíždí silnice každé čtyři hodiny, v terénu odklízí sníh z chodníků přes 1100 lidí. V okolí Prahy se tvoří ledovka. Ve středních Čechách jsou všechny silnice s opatrností sjízdné.

Dopravu v jižních Čechách komplikuje sněžení na Táborsku, všechny silnice v Jihočeském kraji jsou ale se zvýšenou opatrností sjízdné. Na Českokrumlovsku už silničáři s údržbou skončili, v ostatních okresech ještě z částí techniky vylepšují stav komunikací. Silničáři na Vysočině jsou neustále s většinou techniky v terénu. Zhruba na třetině úseku dálnice D1 leží zbytky rozbředlého sněhu, z větší části je ale bez sněhu a mokrá po chemickém ošetření.

Hlavní chemicky ošetřené tahy v Libereckém a Ústeckém kraji jsou mokré se zbytky rozježděného sněhu. Na silnicích v horských oblastech, ošetřených inertním posypem, leží ujetá vrstva sněhu. Na dálnici D8 od Ústí nad Labem ke státní hranici s Německem musí dát řidiči pozor na mlhu a námrazu.

Na mnoha silnicích v Moravskoslezském kraji, kde dopravu komplikuje husté sněžení, se od rána kvůli mrznoucímu dešti tvoří ledovka. Až do pondělí hrozí náledí především na jižní Moravě, Zlínsku a Olomoucku. Rozbředlý nebo ujetý sníh leží na všech silnicích včetně hlavních tahů. Nehoda dvou nákladních aut u obce Velký Újezd na Olomoucku dnes večer zablokovala rychlostní silnici R35 na 284. kilometru ve směru na Olomouc. Od půlnoci však byl provoz na tomto úseku opět obnoven.

V Královéhradeckém kraji se situace na silnicích během dne začala zlepšovat. Na Hradecku, Náchodsku a Rychnovsku i nadále platí kalamitní stav. Hlavní silniční tahy se ale podařilo udržet sjízdné. Kvůli sobotním přívalům sněhu a silnému větru bylo dnes odpoledne uzavřeno ještě sedm úseků menších silnic. Cesta do Polska přes náchodský hraniční přechod se uvolnila před polednem.

Na Pardubicku kvůli popadaným stromům silničáři večer uzavřeli silnice mezi Vysokým Chvojnem a Borohrádkem a mezi Borohrádkem a Starými Holicemi. Na jihu Moravy silničáři nadále upozorňují, že část silnic v kraji je kvůli ledovce a rozbředlému sněhu sjízdná jen se zvýšenou opatrností. Hasiči vyjížděli k popadaným stromům.

Největší problémy s výpadky proudu byly na jižní Moravě

Poruchy na vysokém napětí způsobil led, stromy a větve, které pod tíhou sněhu popadaly na elektrická vedení. Nejhorší byla situace na jižní Moravě, kde bylo bez proudu na 15 tisíc lidí. Mezi nejzasaženější regiony patřilo Otrokovicko, Hodonínsko, Znojemsko a okolí Brna. Většinu dodávek energie se ale během dne podařilo obnovit. Nyní už chybí proud jen asi 300 domácnostem na Otrokovicku. Stabilizovaná je situace i na střední a severní Moravě a ve východních Čechách. Dráty ale neustále namrzají, energetici proto nevylučují, že výpadky proudu budou dále pokračovat. Během noci proto čekají další hlášení.   

Železnice na Slovensko je už opět plně v provozu

Problémy jsou i na železnici. Na hlavním železničním tahu na Slovensko v úseku mezi Čadcou a Mosty u Jablunkova byl na šest hodin přerušen provoz. Kvůli sněhové kalamitě popadaly stromy na trolej a osobní vlak uvízl v závěji. Na dalších tratích musí lidé počítat se zpožděním. Především u vlaků, které projíždějí Hradcem Králové, Pardubicemi nebo Přerovem. 

Na muže spadl zasněžený strom, je ve vážném stavu

U Chotilska dnes spadl na silnici pod tíhou sněhu strom a zranil muže. Záchranná služba jej převezla s poraněním hlavy do pražské střešovické nemocnice. Stav muže je velmi vážný a v současné době ho lékaři operují, řekla mluvčí nemocnice Iva Ruskovská. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Terezy Janečkové měl lékař podezření na krvácení do mozku.

Odstavené kamiony
Odstavené kamiony
Více fotek
  • Odstavené kamiony autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1351/135047.jpg
  • Odklízení sněhu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1351/135044.jpg
  • Sněhová kalamita autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1351/135046.jpg
  • Sníh komplikuje situaci na železnici autor: ČT24, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1351/135011.jpg