Spory okolo vakcíny proti pneumokoku - hradí očkování pojišťovny?

Praha - Očkování proti pneumokokům, jež mělo být od ledna zdarma, nelze údajně hradit ze zdravotního pojištění. Upozornila na to Česká lékárnická komora (ČLK) s tím, že za chybou stojí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), protože nevedl správní řízení o stanovení úhrad pro vakcíny proti pneumokokovým infekcím Synflorix a Prevenar. Řízení o úhradách je přitom podmínkou pro zařazení očkovacích látek do seznamu hrazených přípravků.

„Paradoxní je, že řízení o úhradě má vést právě ústav. Těžko vysvětlit, jak se mohl dopustit takové chyby. Po loňském neoprávněném nakládání s osobními údaji občanů jde o další porušení zákona ze strany tohoto úřadu,“ řekl prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

SÚKL ale kritiku odmítá, postupoval prý v souladu s legislativou a vakcíny spadají do hrazené péče. Podle mluvčí ústavu Veroniky Petlákové se komora mýlí. Úhrada je podle ní zajištěna lékaři ze zákona, v rámci platby za lékařský výkon. „Zveřejnění informace o úhradě obou vakcín ze zdravotního pojištění v Seznamu hrazených léčiv a podmínkách jejich hrazení bylo projednáno se zástupci zdravotních pojišťoven a Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost,“ uvedla mluvčí. 

Na základě těchto jednání informovala Všeobecná zdravotní pojišťovna lékaře
o hrazení vakcíny ze zdravotního pojištění a Sdružení praktických lékařů
pro děti a dorost zveřejnilo na svém webu informace pro své členy. Petláková připomněla, že SÚKL ze zákona zveřejňuje aktualizovaný Seznam léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Zákon podle ní nedefinuje, že se zveřejňuje pouze výše úhrady stanovená SÚKL ve správním řízení. Je tedy možné v seznamu zveřejňovat informace i k přípravkům, u nichž je výše úhrady stanovena přímo zákonem, uvedla.

Lékaři očkovat nechtěli, prý museli doplácet ze svého

Celoplošné očkování proti pneumokokům plně hrazené z pojištění odsouhlasili čeští zákonodárci v říjnu s platností od 1. ledna 2010. Až do konce loňského roku kupovali rodiče vakcínu v lékárně sami na recept a pak museli jít s dítětem na očkování. Od ledna mají dostat děti očkovací látku včetně aplikace přímo v ordinaci svého lékaře.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková v pátek vyzvala lékaře, ať očkují děti do jednoho roku věku proti pneumokoku. Někteří očkovat nechtěli, tvrdili, že musejí na vakcínu sami doplácet. Podle ministerstva to není pravda. Peníze od pojišťovny podle něj dostanou dřív, než je splatná jejich objednávka u distributora.