Plzeňská práva zveřejní prověrky rigorózních řízení

Plzeň - Výsledky prověrek rigorózních řízení na tamních právech odtajní dnes Západočeská univerzita v Plzni. Komise prověřovala víc než osm set lidí, kteří na škole získali titul JUDr. Pochybení našla zhruba u třetiny z nich. Západočeská univerzita zatím nepotvrdila žádné konkrétní jméno člověka, kterému se pokusí odebrat titul JUDr. Veřejně známým adeptem je však například poslanec ODS Marek Benda.

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša nedávno slíbil, že zveřejní jména lidí, kteří na škole podezřele a nestandardně získali titul. Byla to reakce na ostrou kritiku, kterou vyvolalo jeho vyjádření pro Českou televizi o tom, že se škola bude bránit zveřejnění jmen hříšníků z plzeňských práv. 

Veřejně známým adeptem je například poslanec ODS Marek Benda. Titul získal, přestože - jak se nyní ukázalo - jeho práce je krátká a nesplnila formální požadavky. U některých jiných prací zase chyběly posudky oponenta, nesouhlasila data nebo chyběla i samotná práce. Podle zákona může ale i soudce bez titulu ve své funkci zůstat. „Jestliže zjistím, že některý ze soudců či státních zástupců tímto způsobem získal titul a ten mu bude odebrán, tak příslušný krok podniknu,“ prohlásila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Celou kauzu odstartovaly vloni v září Lidové noviny, když upozornily na to, že proděkan právnické fakulty Ivan Tomažič údajně opsal desítky stran ve své disertační práci. Na to zareagovali zástupci studentů tím, že v knihovně podle nich chybějí desítky diplomových či disertačních prací významných právníků či politiků. A na povrch začaly vyplouvat i další nesrovnalosti. Asi čtyři stovky studentů absolvovaly fakultu nestandardně rychle, podle Mladé fronty DNES se zase lidé z vedení fakulty pohybovali u některých možná zmanipulovaných konkurzů, k nalezení také není většina přijímacích protokolů.