Prezident Klaus udělil milost lidem spojeným s Mrázkem a Pitrem

Praha - Čtyři lidé z okruhu podnikatele Tomáše Pitra a zavražděného Františka Mrázka dostali v minulosti prezidentskou milost. Píše to Mladá fronta Dnes, podle které se dopustili převážně daňových a úvěrových podvodů. Prezidentův kancléř Weigl tvrdí, že prezident o napojení omilostněných na kontroverzní podnikatele nevěděl. Václav Klaus se podle svého mluvčího Radima Ochvata nemůže proti článku bránit, protože jde o nesmyslnou konstrukci, která ho má poškodit. Podle šéfredaktora Mladé fronty Dnes Roberta Čásenského rozhodně nebylo cílem článku Klause poškodit.

„Je to celé nesmysl. Proti takto zkonstruovanému podezření se nedá bránit. Jediným cílem bylo poškodit prezidenta republiky,“ sdělil Ochvat. „Už v tom článku je řečeno, že se může jednat o náhodu, ale shoda okolností je zajímavá, jelikož z těchto lidí se rekrutuje dost žadatelů o milost,“ řekl Čásenský. V jednom případě dokonce soudce upozorňoval prezidentskou kancelář na zmíněné okolnosti, což je podle Čásenského důvod k zamyšlení. „Reakce Hradu mě ovšem nepřekvapuje,“ dodal.

Za prezidenta se postavili na dotaz novinářů šéf ČSSD Jiří Paroubek a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Paroubek po obědě s Klausem řekl, že není možné, aby Klaus a jeho tým věděli vše o žadatelích o milosti. Podle Schwarzenberga je to daň za systém, který v udělování milostí funguje.

Prezidentskou milost v minulosti dostali Karel Steiniger, Miroslava Pragerová, Jarmila Morávková a Jan Kondler. Všichni zmiňovaní jsou z okruhu podnikatele Pitra. Přestože Václav Klaus milostmi rozhodně neplýtvá a „ano“ řekne na každou čtyřicátou sedmou žádost, měli tito lidé štěstí.

Steiniger nebezpečnou chorobou netrpěl

Propustku na svobodu udělil prezident Klaus Karlu Steinigerovi ze zdravotních důvodů. „Z předložených lékařských zpráv je zřejmé, že odsouzený Steiniger neonemocněl nevyléčitelnou životu nebezpečnou chorobou a netrpí ani nevyléčitelnou chorobou duševní,“ říká soudce Zdeněk Minařík.

Takový posudek poslal soudce prezidentovi ještě před udělením milosti. Steiniger byl obchodní partner podnikatele Pitra. Spojení na něj a na zavražděného Mrázka se najde i u zbylých tří. Třeba Pragerová spravovala jeho firmu. Klaus o tom údajně nevěděl.

Uprchlý podnikatel Pitr dostal minulý týden v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi Setuzy a Milo Surovárny z roku 2000 trest šesti let vězení. Verdikt vynesl pražský městský soud. Pitrovi soud uložil trest souhrnný, již v roce 2006 byl totiž pravomocně odsouzen k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Do vězení nenastoupil a od roku 2007 se podle všeho skrývá v zahraničí. Je na něho vydán tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač.

„Prezident bere funkci vážně a zodpovědně“

Weigl podle MfD vyloučil, že by milosti „Mrázkových lidí“ Klausovi někdo doporučoval - třeba poradci nebo přátelé z tenisu. „Pan prezident bere funkci vážně a zodpovědně. Je nemyslitelné, aby šel na ruku svým kamarádům. To vylučuji,“ prohlásil kancléř.

Mrázka, o němž média někdy píšou jako o někdejším vládci podsvětí, zastřelil neznámý pachatel v lednu 2006. Podle bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho byl zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou potravinářskou firmu Setuza.

František Mrázek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24