Silnice jsou sjízdné, vlaky mají problémy

Praha - Řidiči by měli být i dnes na silnicích opatrní a dávat si pozor hlavně na mrznoucí mlhy a zledovatělý, nebo naopak rozbředlý sníh. Ve vodárenských pásmech, kde jsou vozovky udržované pluhováním a posypem, leží ujetá vrstva sněhu. Na Českobudějovicku a Prachaticku jsou občasné sněhové přeháňky. Silnice třetí třídy mezi Rabštejnskou Lhotou a Pohledem na Chrudimsku zůstává kvůli spadaným větvím nadále neprůjezdná. Kvůli sněhu jsou problémy také na dvou železničních tratích. Zpoždění nabírají i příměstské vlaky u Prahy, Kolína, Berouna a Lysé nad Labem. Aktuální situace na českých silnicích zde.

Vedení radnic majitele budov vyzývají, aby odstraňovali sníh a rampouchy ze střech. Doporučují, aby se všichni s maximální opatrností pohybovali nejen v ulicích měst, ale také v parcích a lesích, kde hrozí pády stromů.

Sníh nadále komplikuje život ve středočeském Benešově, kde nejezdí městská hromadná doprava. „Ve městě jsou obrovské haldy sněhu. Zhoršily manévrovací prostor pro autobusy, které pak hrozily zablokováním celé dopravy. Prodloužené vozy navíc mají problém se v ulicích vytočit,“ uvedl starosta Petr Kouba. MHD podle něj začne jezdit nejdříve v pátek.

Video Reportáž Jiřího Bydžovského
video

Reportáž Jiřího Bydžovského

Teplota vzduchu se v Jihočeském kraji pohybuje od minus pěti do minus deseti stupňů Celsia. Nejsilnější mráz v Česku hlásí meteorologická stanice na Churáňově. Protože přestalo sněžit, města se začínají zabývat pokrývkou, která leží na ulicích. Například do Tábora zavítají na konci ledna tisíce lidí na závod mistrovství světa v cyklokrosu. Přitom se ve městě zatím nedaří vyčistit parkovací místa, kde řidiči nechali svá auta ještě před kalamitou a dosud neodjeli. „Budeme muset přikročit analogicky k blokovému čištění ulic, kdy místo označíme značkami a za týden se provede odtah,“ naznačil proto možné silové řešení velitel městské policie Petr Svoboda.

V Praze mizí pomalu sníh z ulic a chodníků. Městské části za sebou mají 5 dní usilovného odklízení. Na úklidu se podíleli pracovníci technických služeb, strážníci, ale i vězni, nezaměstnaní a úředníci. Teď řeší Praha otázku, kam odvážet sníh tak, aby nepůsobil problémy, až bude tát.

V Královéhradeckém kraji na silnicích pozor na mrznoucí mlhy. V Orlických horách v noci slabě sněžilo. Na mnoha cestách včetně hlavních tahů leží zbytky rozbředlého sněhu nebo ujetý sníh.

Silnice nižších tříd na Vysočině pokrývá zledovatělý sníh. Zbytky sněhu se vyskytují i na hlavních tazích, které se udržují chemicky. Na Žďársku, Havlíčkobrodsku a Jihlavsku se objevují mrznoucí mlhy. Podle krajských silničářů by řidiči měli být stále opatrní.

Mlha zhoršuje dnes na některých silnicích v Plzeňském kraji viditelnost. Všechny silnice i dálnice D5 jsou sjízdné. Jsou většinou mokré, často jsou na nich zbytky rozbředlého sněhu. Na některých místech jsou vozovky holé. Mlhavo je místy na Klatovsku, Stříbrsku, Tachovsku, na Šumavě, severním a jižním Plzeňsku. Vozovky nižších tříd na Valašsku pokrývá vrstva ujetého sněhu, v horských oblastech od pěti do deseti centimetrů. Místy jsou vyjeté ledové koleje. Silnice ve Středočeském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Dopravu v kraji zkomplikovaly ráno na některých místech nehody. V obci Tmaň na Berounsku havarovalo ráno nákladní auto vezoucí 20 tun železa a blokovalo silnici na Zdice, při nehodě nebyl nikdo zraněn. Další nehody se staly i v Třebešicích na Kutnohorsku a v Kolíně. V Libereckém kraji klesla dnes ráno rtuť teploměru místy až k deseti stupňům pod nulou. Zejména na Českolipsku a Liberecku se tvoří mlhy, které mohou namrzat.

V Táboře mají lidé kvůli sněhu velké problémy s parkováním, nejhorší je to na sídlištích. Vedení města se obává kolapsu parkovacího systému, protože ve městě chybí několik stovek parkovacích míst a do Tábora přijedou tisíce návštěvníků na mistrovství světa v cyklokrosu. Stejný problém mají také další jihočeská města.

Silnice druhé a třetí třídy v Moravskoslezském kraji pokrývá ujetá vrstva sněhu. V horských oblastech Frýdecko-Místecka sníh leží místy i na hlavních silnicích. Správci vozovek proto doporučují motoristům jízdu se zvýšenou opatrností.

Dopravu na vedlejších silnicích v Pardubickém kraji komplikují v lesních úsecích spadané větve. Silnice třetí třídy mezi Rabštejnskou Lhotou a Pohledem na Chrudimsku zůstává kvůli tomu nadále neprůjezdná. Ujetá vrstva sněhu nebo zledovatělý sníh leží na malých silnicích u Lanškrounu, Moravské Třebové a Hlinska. Hlavní tahy jsou převážně holé a vymrzlé, informovali krajští cestáři.

Počasí během dne

Převážně zataženo s nízkou oblačností a místy slabé sněžení. Na horách a ojediněle i v nižších polohách přechodně polojasno. Ojediněle mrznoucí mlhy. Nejvyšší teploty -5 až -1 °C, v 1000 m na horách kolem -6 °C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s, na Českomoravské vrchovině a jižní Moravě místy s nárazy kolem 15 m/s.

Parkování v Táboře
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24