Elektrické vlaky mají velké potíže

Praha - Na železnici jsou stále problémy kvůli sněhu v okolí metropole na příměstských vlakových spojích. Některé vlaky vynechávají, jiné mají zpoždění, část má omezenou kapacitu, informoval o tom Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která v Praze a okolí plánuje veřejnou dopravu. Problémy jsou především na trati do Kolína, Lysé nad Labem a Berouna. Sníh způsobuje i elektrickým vlakům zkrat. V Praze je kvůli závadám odstaveno 19 z celkem 49 elektrických vlaků. Během dne se Českým drahám podařilo situaci stabilizovat – soupravy příměstských vlaků sice stále jezdí zkrácené, zpoždění ale většinou nemají.

„Ač ostatní druhy Pražské integrované dopravy již fungují, bohužel se stále nedaří odstranit problémy na železnici. Stále přetrvává nedostatek provozuschopných souprav a stále jsou potíže s neodklizenými výhybkami, i když už téměř dva dny nesněží,“ uvedl Drápal. Kvůli poruchám byly dnes odřeknuty také některé osobní vlaky mezi Prahou a Českým Brodem. Místo nich zastavily v Českém Brodě mimořádně některé rychlíky.

„V současném počasí mají elektrické vlaky problém z důvodu jemného sněhu, který zalétává do vysokonapěťových součástí, takzvané vysokonapěťové kobky, která obsahuje například tlumivky nebo transformátory,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Sníh se podle mluvčího dovnitř dostane i přes filtry a potom v části, kde je vysoké napětí, roztaje a způsobí zkrat. Poškozená část se musí vyměnit.

V Praze je v současné době podle mluvčího 49 vlaků. Z toho 19 souprav je odstaveno a opravuje se. „Na odstranění poruch a výměně poškozených součástí se v depu pracuje ve vícesměnném provozu. Jsme v kontaktu také s výrobcem a do zprovoznění vlaků je zapojen i jeho servis,“ sdělil Šťáhlavský.

Kvůli nedostatku provozuschopných souprav je na trase z metropole do Českého Brodu zařazena místo obvyklých dvou souprav ve vlaku jen jedna. Některé spoje tam byly rovněž odřeknuty. „Místo některých z nich v Českém Brodě zastaví mimořádně rychlíky, které budou moci cestující využít i s jízdenkami Pražské integrované dopravy,“ dodal mluvčí.

Na trati mezi metropolí, Lysou nad Labem a Milovicemi měly regionální vlaky dopoledne zpoždění, část jich byla odřeknuta. Na jedné z nejfrekventovanějších tratí v příměstské dopravě, na trase do Berouna, jezdila podle Drápala třetina vlaků, soupravy se totiž nemohly obracet v Radotíně a Řevnicích.

Kde hledat informace o zpoždění vlaků