Dvořáková nabádá rektora univerzity v Plzni k razantnosti

Praha - Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková dnes vyzvala rektora Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), aby razantněji postupoval proti studentům právnické fakulty, u kterých je vysoké podezření z nestandardního studia. Podle ní by vyšetřovací komise, kterou rektor Josef Průša zřídil, měla v některých závažných případech předat práce studentů etické komisi. U dalších by se měla pokusit o odejmutí titulu. Dvořáková to dnes řekla při zasedání sněmovního školského výboru. Průša na to reagoval tím, že ve spolupráci s fakultou zveřejní jména lidí, kterým by měl být titul odebrán.

U doktorského studia komise našla podle Dvořákové případ měsíc a půl dlouhého studia, jedna z prací byla svázána a dávána do knihovny půl roku poté, co byla obhájena, a některé posudky vznikaly dříve, než dotyčný nastoupil ke studiu. V dalším případě prý zkoušející u rigorózních zkoušek neměl dostatečnou kvalifikaci. „A tam, kde dojde ke kumulaci takových věcí, by se měla univerzita pokusit odebrat tituly a práce předložit na etickou komisi,“ zdůraznila Dvořáková.

Vladimíra Dvořáková:

„Uzavřeno bylo studium PhD, ze 63 prací bylo 14 problémových, u šesti byla závažná kombinace problémů. Nebude jednoduché tituly odebírat, to ale neznamená, že se nemají hledat cesty, jak zveřejnit jednoznačně problémové práce a jména a dostat je do povědomí veřejnosti. Takový postup pomůže očistit ostatní studenty, kteří školu řádně absolvovali.“

Etická komise podle ní sice nemůže titul odejmout, ale může rozhodnout, že byl přidělen v rozporu s jakýmikoliv standardy. To by podle ní mělo vést k tomu, že dotyčný člověk titul nebude používat. Rektor Průša na její kritiku reagoval tím, že univerzita se rozhodně nebude snažit případ bagatelizovat. Vnitřní předpisy školy prý upraví tak, aby se něco podobného už nemohlo opakovat.

Rektor před poslanci řekl, že vedení chtělo nejdříve probrat ty nejzávažnější případy, poté provést zveřejnění. „Ve spolupráci s fakultou provedeme rozhodnutí u doktorských studijních programů a oslovíme konkrétní absolventy, kteří jsou podle našeho názoru k odejmutí titulu PhD. Chápu i veřejnost, že má zájem, abychom zveřejnili více,“ dodal Průša.