Zdravotní výbor projedná levicové návrhy na zrušení poplatků

Praha - Další návrhy na zrušení regulačních poplatků, to je dnešní program na jednání zdravotního výboru sněmovny. Levicoví poslanci již v prosinci odhlasovali jejich zrušení, počítají ale s tím, že stejně jako v minulých případech narazí na odpor Senátu, který jim zrušení poplatků zatrhne. Chtějí proto dát dohromady kompromis, se kterým by pak souhlasilo sto jedna poslanců potřebných k přehlasování Senátu.

Levicové strany přišly se dvěma návrhy, jeden na úplné zrušení a druhý na výrazné omezení poplatků, a oba prošly sněmovnou. Teď však levice řeší, jak přehlasovat Senát, který zřejmě opět obě novely zamítne. Jednou z cest by bylo zrušení jen poplatků, které se platí v lékárně. Tady jsou totiž ochotni diskutovat i poslanci za KDU-ČSL.

Bitvu proti třicetikorunovým poplatkům vedou také hejtmani. Ti v krajských nemocnicích a lékárnách platí za lidi poplatky z vlastních kas. Ministerstvo vnitra už se čtyřmi kraji kvůli tomu zahájilo správní řízení. Pokud kraje praxi přesto nezmění, obrátí se ministerstvo na správní soudy.