Zadržení příznivci krajní pravice si dnes vyslechli obvinění

Praha - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ve středu zadrželi tři osoby podezřelé z veřejné propagace neonacistických hnutí. Všichni už byli obviněni z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Dvěma dalším, kteří jsou od loňského října ve vazbě, bylo obvinění rozšířeno a šestého, který je ve výkonu trestu za jiný trestný čin, podle mluvčí Obvodního státního zastupitelství Prahy 1 Šárky Pokorné obvinění čeká.

Akce s krycím názvem Lotta II je pokračováním loňského říjnového zatýkání. Detektivové se ve středu pohybovali v Praze, Brně, Jihlavě a ve Světlé nad Sázavou. U jednoho ze zadržených byl dnes podán návrh na vazbu. Druzí dva jsou na svobodě. Zatím se spekuluje o tom, že policie zatkla Richarda Langa a Milana Hrocha.

Podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka akce dál pokračuje, nechtěl proto k případu sdělit další informace: „Je vyústěním dlouhodobé práce detektivů na poznatcích a informacích získaných nejen vyšetřováním trestního spisu z října loňského roku.“

Šest lidí zadrželi detektivové ÚOOZ už v druhé polovině loňského října při akci Lotta I v Praze a Kladně. Dva z nich, muž a žena, byli obviněni z podpory a propagace hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka. Podle detektivů se podíleli na zajištění výroby a na distribuci materiálů propagujících neregistrované hnutí Národní odpor a jeho ženskou odnož Resistance Women Unity. Oba obvinění jsou ve vazbě.