Německo bude stíhat za přestupky i za hranicemi

Praha – Kdo spáchá v Německu vážnější dopravní přestupek, a bude u toho přistižen automatickým radarem, neujde od října trestu ani za hranicemi. Jako první o tom informovaly Lidové noviny. Německá policie předá pohledávku úřadům země, v níž žije pachatel přestupku. Dotyčný stát potom bude pokutu vymáhat a také si ji nechá. V případě, že bude neukázněný řidič obsílky ignorovat, bude mu hrozit exekuce.

Předání pohledávky jinému státu umožňuje směrnice Rady EU z roku 2005 o uplatňování zásady vzájemného uznávání peněžních trestů, Německo bude podle Lidových novin prvním státem, který tohoto nařízení využije.

Německé úřady budou chtít po svých zahraničních protějšcích, aby se zabývaly přestupky, za které hrozí pokuta přesahující 70 eur. Mezi ně patří například překročení rychlosti o více než 20 km/h, nedodržení povinného odstupu, porušení zákazu předjíždění i jízda v levém pruhu po dálnici, je-li pravý pruh volný.

O využití téže směrnice uvažuje také Rakousko a postupně se zřejmě rozšíří po celé unii. Čeští řidiči přitom mohou být nuceni platit i za přestupky, které v Česku vůbec neexistují, poukázaly Lidové noviny. „Za u nás netrestaný přestupek jsou Němci schopni řidiči udělit pokutu až 300 eur (zhruba 7800 korun),“ řekl Václav Špička z Autoklubu ČR.

Evropské nařízení se netýká pouze dopravních přestupků, české úřady mohou vymáhat pokuty i za další činy spáchané v Německu.