Liberečtí dobrovolníci odletí na Haiti až za měsíc

Liberec - Dobrovolníci z liberecké společnosti Hand for Help (HfH) pomohou na zemětřesením zpustošeném Haiti až za několik týdnů. Rychlá mise psovodů se psy na vyhledávání zavalených lidí není možná kvůli situaci na letišti v hlavním městě Port-au-Prince. Do měsíce chce HfH postavit na Haiti malou polní nemocnici, vytvořenou ze dvou domků o rozměrech přibližně 12x15 metrů.

„Letiště v Port-au-Prince nyní nepřijímá a je zavalené letadly s humanitární pomocí. S psovody bychom museli odletět do sousední Dominikánské republiky a do Port-au-Prince přejet 300 kilometrů po špatných cestách. Dorazili bychom tam v době, kdy už by psi nacházeli pravděpodobně pouze mrtvá těla,“ vysvětlil ředitel HfH Jaromír Dolanský, proč původní plán rychlé pomoci organizace zrušila.

Náklady na dopravu dílů pro nemocnici na Haiti, na její výstavbu a vybavení a na práci asi dvanáctičlenného týmu HfH odhaduje Dolanský na více než deset milionů korun. Věří, že by peníze HfH mohla získat od soukromých sponzorů nebo od ministerstva zahraničí. „Velcí sponzoři se nám už hlásí, příští týden vyhlásíme sbírku. Peníze nám ale dárci mohou posílat již nyní na provozní účet 233948441/0300,“ uvedl Dolanský.

Účet Hand for Help pro pomoc Haiti: 233948441/0300

Dolanský počítá v týmu se třemi až čtyřmi stavebními techniky, se šesti zdravotníky včetně lékařů a s logistikem. Sám by dělal vedoucího mise. „O pomoc pro Haiti se již nyní zajímá třikrát více dobrovolníků, než kolik pro začátek potřebujeme,“ shrnul Dolanský.

HfH pomáhala po zemětřeseních v Turecku, Íránu, Pákistánu a po tsunami na Srí Lance. V Pákistánu měla nemocnici z polyuretanu, velikou přibližně jako přízemní rodinný domek. Postavila ji i v Gruzii, která se dostala do humanitární krize po válce s Ruskem. „Na Haiti zůstane tým HfH přibližně tři měsíce, členové mise se budou střídat. Kdyby tam zůstali celou dobu, se zdravým rozumem by se domů nevrátili,“ upozornil Dolanský. Liberečtí dobrovolníci nemocnici na Haiti nechají trvale.