Loni zahynulo na silnicích nejméně lidí za 20 let

Praha - V loňském roce zahynulo na českých silnicích 832 lidí, což je nejméně od roku 1990. Vyplývá to z nových statistik policejního prezidia. Ministerstvo dopravy chce během roku zavést opatření, která by dále snížila úmrtnost na českých silnicích. A to například pomocí důraznější kampaně a prevence. Ke snížení počtu mrtvých mají přispět i další opravy silnic. Nejtragičtějším měsícem na silnicích byl říjen, kdy zemřelo 97 lidí, nejnebezpečnějším dnem pro účastníky provozu byla sobota. Téměř každá šestá oběť dopravní nehody loni zahynula kvůli alkoholu za volantem. Tento výsledek je druhý nejhorší od roku 2000 a oproti roku 2008 představuje nárůst usmrcených o více než polovinu.

V roce 2009 zaznamenala policie celkem 74 815 nehod, což je o téměř 86 000 méně než o rok dříve. Nižší je i počet zraněných - při kolizích se těžce zranilo 3536 lidí, lehce 23 777. Hmotná škoda při nehodách dosáhla téměř pěti miliard korun.

Podle ředitele dopravní policie Leoše Tržila měla pozitivní vliv na řidiče i kampaň ministerstva dopravy „Nemyslíš, zaplatíš“. „Každá kampaň osloví část řidičů, kteří si uvědomují situace v silničním provoze a může na ně zapůsobit,“ uvedl Tržil.

Vliv na počet tragických dopravních nehod má také výstavba dálnic. Pokles následků při nehodách tam může být podle Tržila až 80 procent. Na množství nehod má vliv zejména směrové rozdělení dálnice. Podle Tržila také není v současné době důvod zavádět 160kilometrovou rychlost na dálnicích.

Mezi negativní trendy na silnicích loni patřil alkohol za volantem, který zavinil smrt celkem 123 osob, dále nezvládnutá jízda na náledí, nehody v noci a na křižovatkách velkých měst. Počet obětí nehod zaviněných pod vlivem alkoholu roste už několik let. Z celkového počtu loňských obětí dopravních nehod zemřelo kvůli alkoholu za volantem skoro 15 procent lidí. Výrazně vzrostl i počet nehod zaviněných řidiči, kterým bylo více než 70 let.

Policejní statistiky uvádějí, že loni zavinili účastníci provozu pod vlivem alkoholu celkem 5725 nehod. Zraněno při nich bylo 2658 lidí. Nejvíce smrtelných nehod pod vlivem alkoholu se stalo v letních měsících. Dopravní policisté od 1. ledna podrobují řidiče dechovým zkouškám při každé silniční kontrole. Předběžné údaje za první dva lednové týdny ukázaly, že toto opatření má svůj význam. Policie rozhodně odmítá možnost, že by řízení pod vlivem alkoholu nebylo do určitého promile přestupkem.

Počty obětí dopravních nehod na českých silnicích
Počty obětí dopravních nehod na českých silnicích
Více fotek
  • Počty obětí dopravních nehod na českých silnicích autor: ČT24, zdroj: Ministerstvo dopravy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1363/136225.jpg
  • Oběti nehod kvůli alkoholu autor: ČT24, zdroj: Ministerstvo dopravy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1363/136227.jpg