Řidička vyhrála spor o odtah auta

Hradec Králové - Řidička Helena Nováková z Librantic vyhrála spor s radnicí v Hradci Králové. Magistrát jí vrací poplatek 1700 korun za odtah auta. Měla za sklem značku pro invalidy, a přesto ji městská policie nechala vůz odtáhnout. Zákon zakazuje bránit invalidovi v odjezdu. Odtah za bránění v odjezdu však hradečtí strážníci nepovažují.

Paní Nováková přivezla 84letou babičku k lékaři autem se značkou pro invalidy. Místa pro postižené však byla obsazená, tak nouzově zaparkovala na ploše banky. Strážníci ji však auto odtáhli. Řidička se původně bránit nechtěla, pak si to rozmyslela. Teď jí radnice vrací 1700 korun za odtah auta.

„Peníze vracíme proto, že vlastník pozemku označil místo neoprávněně jako vyhrazené,“ řekl mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda. Řidička rozhodnutí přivítala s radostí.

Zákon o městské policii uvádí, že strážníci nesmějí bránit technickými prostředky v odjezdu zdravotníkům, hasičům, ale ani invalidům. Odtah za bránění v odjezdu hradečtí strážníci nepovažují. „Městská policie je nadále přesvědčená, že může odtahovat vozidla invalidů,“ uvedl Svoboda.

„Jesliže někdo může tvrdit, že odtah vozidla není zabránění v odjezdu, takový člověk nemá na místě, kde se rozhoduje o právech a povinnostech občanů, co dělat,“ doplnil advokát Pavel Pokorný.

Nedávno radnice vrátila 1700 korun za odtah panu Grossmanovi, který se značkou pro invalidy parkoval v centru Hradce na místě pro předplatitele. Pan Grossman podal žalobu. Magistrát spor předem vzdal a zaplatil soudní výlohy. Peníze za odtah auta paní Novákové radnice vrací z rozpočtu.