V Plzni se bude stavět západní obchvat

Plzeň - V Plzni letos začne stavba západního obchvatu města za tři miliardy korun. Klíčová silnice uleví přetíženému centru. Plzni nejvíc chybí spojnice ve směru sever-jih. Auta teď musí projíždět středem města, kde se doprava často ucpává. Západní obchvat dopravu zrychlí a centru uleví.

„V této chvíli řešíme první část západního okruhu, ale cílem je propojit sever a jih mimo centrum města,“ uvedl náměstek plzeňského primátora Petr Náhlík.

Stavba západního plzeňského obchvatu bude trvat tři roky. Řidiči by tak mohli začít využívat první dokončenou část už v roce 2012. Cesta bude rychlejší, bez semaforů a bez kolon. Kompletní dokončení celého západního obchvatu město odhaduje na rok 2015.

„Máme tam alokováno na tuto stavbu miliardu korun českých,“ řekl náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner. Stavbu bude platit podle dřívějších dohod Plzeňský kraj a Plzeň přidá zhruba tři sta milionů korun. Město platí veškeré projekty a pozemky, také postaví i případné chodníky a veřejné osvětlení, doplnil plzeňský primátor Pavel Rödl. První část by měla jít z regionálního operačního programu. Na západní obchvat se čeká už mnoho let. Plzeň si od něj slibuje vyřešení největšího dopravního problému města.