Hrob svaté Anežky může i nadále být v kostele sv. Haštala

Praha – Hledání hrobu s ostatky svaté Anežky bude v kostele sv. Haštala na Starém Městě pražském pokračovat. Archeologický průzkum by měl začít v březnu. Souhlas s ním už vydal arcibiskup Miloslav Vlk i Národní památkový ústav. Námitky nemá ani magistrát. Hrob s ostatky svaté Anežky České se hledá už celá staletí - poslední hypotézy průzkum směrují právě do pražského kostela sv. Haštala, vlevo pod oltářní schody. Hrob svaté Anežky České se již několik staletí považuje za ztracený. Informaci o tom, že by se v kostele sv. Haštala mohly Anežčiny ostatky nacházet, zveřejnili jako první restaurátoři z nedalekého ateliéru. Opírali se mimo jiné o svědectví řádové sestry Anny Koláčkové z Kroměříže.

Původně se předpokládalo, že ostatky se nacházejí pod podestou, což se nepotvrdilo. Že je nové místo pravé, si myslí i hledač hrobu Leo Vrzal. „Zaměřil jsem se i na jiný prostor, který se nachází vlevo od podesty. Tam jsem skutečně našel potřebné znaky, které by nám mohly dát jasnou odpověď. Předmět, který v současné době hledáme, by se mohl pohybovat v hloubce 130 až 150 cm pod povrchem,“ prohlásil Vrzal.

Správce kostela Vladimír Kelnar dnes Radiožurnálu řekl, že zatím se nic přesného nezjistilo. Co nejdříve by mělo být odkryto několik částí podlahy a dohady by se měly definitivně vyvrátit, či potvrdit, uvedl. „Jde o stále předběžnou hypotézu,“ prohlásil. Místo nového zájmu se nachází o jeden metr dál od toho původně označeného. Vrzal by se rád stal členem pátracího týmu. Bude o tom v nejbližší době jednat s arcibiskupstvím.

Svatořečení
Svatořečení