Barták žádá posílení afghánské mise o 100 vojáků

Praha - Misi v Afghánistánu by mohlo posílit až 100 vojáků. Navýšení vládě do 14 dnů navrhne v několika variantách ministr obrany Martin Barták. V dnešním pořadu Otázky Václava Moravce ministr řekl, že tak bude reagovat na výzvu USA. Bartákův postup podpořil i ministr zahraničí Jan Kohout. Sněmovna pro letošní rok schválila v Afghánistánu nasazení celkem až 535 vojáků. Sociální demokracie zvyšování počtu vojáků v misích odmítá.

Noví čeští vojáci v Afghánistánu by se měli zabývat výcvikem afghánské policie, ve výzbroji budou mít rovněž dělostřelecký radiolokátor Artur, který ještě česká armáda v zahraničí nepoužila. Podle ministra se uvažuje také o nasazení bitevníků L 159 i o dalších možnostech. Zahraniční mise vyvolávají mezi českými politiky spory. Opoziční sociální demokraté zvyšovat počty vojáků v zahraničí nechtějí. Bude proto podle Bartáka nutné posílení mise v Afghánistánu prodiskutovat na politické scéně.

Kohout je rovněž toho názoru, že by měla Česká republika reagovat na výzvu USA pozitivně. S Bartákovým variantním návrhem proto souhlasí a bude ho podporovat. Má ale podmínku, že tím nebude oslabena aktivita rekonstrukčního českého týmu v Logaru. Podotkl, že jeho rozpočet byl už zkrácen o 15 milionů korun. Nestabilizovaný afghánský prostor, za který má odpovědnost Severoatlantická aliance, ale není možné podle Kohouta opustit. Hrozilo by tak, že si tam zřídí výcviková střediska teroristé, dodal.